W dniach 19-27 października br. odbyło się zgrupowanie snajperów 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym, do którego zaproszono pary snajperskie z trzech brygad OT: 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej, 7 Pomorskiej oraz sekcje strzelców wyborowych Służby Więziennej z Olsztyna i Rzeszowa.
Było to już kolejne w tym roku zgrupowanie snajperów z zegrzyńskiego batalionu wchodzącego w skład 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem do wspólnego szkolenia zostały zaproszone pary snajperskie z trzech brygad obrony terytorialnej: 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej oraz 7 Pomorskiej, a także po raz pierwszy terytorialsi współdziałali z sekcjami strzelców wyborowych Służby Więziennej z Olsztyna i Rzeszowa.
Zgrupowanie prowadzone przez kadrę instruktorską 54 blp miało na celu rozwijać i doskonalić zdolności snajperów oraz zwiększyć ich potencjał bojowy. W kursach i szkoleniach specjalistycznych terytorialsi przywiązują wagę do tego, aby podejmowane przez niech działania były dostosowane do realiów współczesnego pola walki. Dlatego oprócz szkolenia ogniowego, które jest domeną snajperów, doskonalili oni również szeroko pojęte rozpoznanie.
Podczas zgrupowania wykorzystywali zarówno bezzałogowe statki powietrzne, STARLINKA – zapewniającego łączność w każdym miejscu oraz aplikację ATAK. Dodatkowo doskonalili sztukę maskowania przed środkami termowizyjnymi oraz wykorzystanie termowizji w obserwacji i prowadzeniu ognia.
- Nasze zgrupowanie nie mogło się odbyć bez zajęć strzeleckich, dlatego też żołnierze realizowali je z wykorzystaniem broni etatowej od kalibru 5,56mm do 12,7mm. Zajęcia dzienno-nocne były podzielone na dwa bloki, w którym jednym tematem było prowadzenie ognia w terenie zurbanizowanym - w pomieszczeniach z karabinków MSBS GROT i pistoletów VIS 100 z wykorzystaniem noktowizji. W drugim bloku szkoleniowym snajperzy doskonalili strzelectwo z broni wyborowej, realizując zadania ogniowe na dystansach od 300 do 1200m. – powiedział dowódca zgrupowania z 5MBOT.
Podsumowaniem zgrupowania, było zadanie bojowe trwające ponad 24 godziny wykonywane na terenie powiatu Wołomińskiego, gdzie wykorzystując teren i piękne rejony rzeki Bug, żołnierze musieli prowadzić obserwację wykorzystując środki elektronicznego, termowizyjnego i optycznego podglądu.
Terytorialsi z innych zakątków Polski oraz funkcjonariusze Służby Więziennej mogli zapoznać się z procesem szkolenia snajperów 5 Mazowieckiej BOT, którzy nie ustają w dążeniu do jak najlepszego odwzorowania warunków bojowych, wykorzystując wszelkie dostępne nowinki technologiczne. To nie tylko wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, ale również nauka współdziałania ludzi o wyjątkowych predyspozycjach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz