Zamknij

EKUZ „last minute”

21:15, 24.04.2024 NFZ Aktualizacja: 21:16, 24.04.2024
Skomentuj fot. gov.pl fot. gov.pl

Zapominalskich, zapracowanych, mieszkających lub przebywających na Okęciu, tych, którzy dotąd nie wiedzieli o istnieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a lecą na majówkę (i nie tylko) ze stołecznego Lotniska im. Fryderyka Chopina, Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza na swoje stoisko. EKUZ dostaniesz „od ręki”. Punkt znajdziesz niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.

Po co nam EKUZ

W razie nagłego zachorowania karta pozwala osobom ubezpieczonym w NFZ skorzystać w kraju tymczasowego pobytu z usług medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

– Co ważne, otrzymamy pomoc medyczną na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, my także je poniesiemy – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ.

EKUZ obowiązuje w Unii Europejskiej, krajach EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Kartę można wyrobić na kilka sposobów:

- osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ (w przypadku Mazowsza jest to siedziba NFZ przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, delegatury w Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce oraz wspomniany punkt na lotnisku),

- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,

- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),

- pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

- Jeśli wyrabiamy EKUZ osobie, która ukończyła 18 r.ż. i nadal się uczy, niezbędne będzie okazanie legitymacji ucznia lub studenta – tłumaczy Kalinowski.

Ważność karty

- osoby zatrudnione lub samozatrudnione: 3 lata,

- dzieci zgłoszone do ubezpieczenia: do 18 r.ż.,

- emeryci po osiągnięciu wieku emerytalnego: 20 lat,

- emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego: 5 lat.

- Jeżeli podczas pobytu za granicą będziemy potrzebować pomocy lekarskiej, a nie będziemy mieli ze sobą karty, należy skontaktować się z NFZ, aby otrzymać tzw. certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ – mówi Piotr Kalinowski. – Możemy o niego wystąpić korzystając np. z mobilnej aplikacji mojeIKP, którą warto zainstalować w telefonie – dodaje.

(NFZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%