Zamknij

Są zaangażowani w walkę z covid, a jednocześnie szkolą się na poligonach

15:01, 20.04.2021 | 5MBOT
Skomentuj 5MBOT
REKLAMA

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od momentu pojawienia się w naszym kraju wirusa SARS - CoV – 2 zostali zaangażowani do wsparcia społeczeństwa w walce z pandemią, a brygada zmieniła profil działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. W miniony weekend oprócz wsparcia służb medycznych żołnierze uczestniczyli również w szkoleniach podtrzymujących zdolności bojowe. 


Szybka transmisja koronawirusa spowodowała, że szkolenia bojowe w Wojskach Obrony Terytorialnej  odbywają się w ograniczonej formie w małych głupach szkoleniowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, natomiast w szkoleniach podstawowych i wyrównawczych mogą wziąć udział tylko ochotnicy, którzy w dniu powołania do służby uzyskali negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Test taki wykonywany jest zaraz po przekroczeniu bramy jednostki jako pierwszy element wcielenie. 


W miniony weekend w całej Polsce szkoliło się 7 tysięcy terytorialsów, z czego ponad 540 z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenia odbywały się w różnych lokalizacjach, zarówno na poligonach jak i na strzelnicach, natomiast na terenie koszar odbyło się szkolenie teoretyczne SERE ( Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) oraz BLS (Basic Life Support). 
Nocne strzelanie z HWS i noktowizją


Żołnierze kompanii logistycznej 5 MBOT stacjonującej jako samodzielny pododdział w ciechanowskich koszarach, wzięli udział w nocnych zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem celowników holograficznych tzw. HWS oraz noktowizorów. Celowniki holograficzne doskonale sprawdzają się w różnych warunkach terenowych i od lat stanowią podstawowe wyposażenie elitarnych jednostek wojskowych i antyterrorystycznych. Jest wyjątkowo wytrzymały, przeznaczony do strzelania z bliskiej i średniej odległości. Umożliwia bardzo szybkie i jednocześnie precyzyjne namierzanie celu. W tym typie celownika wystarczy zgrać wskaźnik celownika z celem, łatwiej jest skupić się na właściwym ściąganiu języka spustowego i obserwacji przedpola. Możliwość przystosowania HWS-ów do pracy z noktowizorami pozwala na skuteczne prowadzenie ognia w ciemności. Nowoczesna technologia i jej efektywność skutkowały doskonałymi wynikami jakie osiągnęli szkolący się żołnierze, których zadaniem było prowadzenie ognia do celów ukazujących się. 


***** 


W 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej służy obecnie blisko 2 tysiące żołnierzy ochotników i ponad 200 żołnierzy zawodowych. W skład brygady wchodzą 4 bataliony oraz 3 samodzielne pododdziały. Najliczniejszym pododdziałem jest batalion z Ciechanowa oraz z Siedlec, gdzie służy ponad 440 żołnierzy. 

(5MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%