Zamknij

Policjanci przestrzegają przed brawurą nad wodą

09:00, 01.08.2020 | KPP w Płońsku
Skomentuj
REKLAMA

Rozpoczyna się kolejny wakacyjny weekend. Ładna pogoda sprzyja wypoczynkowi oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. Policjanci przestrzegają przed brawurą i apelują by górę wzięła pokora oraz respektowanie zasad. W czasie letniego wypoczynku częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, utonięć.

Woda jest srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli. Jak wskazują policyjne statystyki w czerwcu br. na terenie kraju doszło do 60 utonięć, a w lipcu do kolejnych 86. Najczęściej niebezpieczeństwo utonięcia niesie ze sobą nieodpowiedzialne zachowanie wypoczywających nad wodą osób, którym często przy połączeniu pewności siebie,  alkoholu i chęci zaimponowania innym włącza się  nieśmiertelność.

By uniknąć niebezpiecznych sytuacji nad wodą należy przede wszystkim wybierać kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. W przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, a długodystansowe pływanie zostawmy na wizytę na basenie. Pamiętajmy, by do wody nie wchodzić po alkoholu, który zaburza zmysły i równowagę.  Już jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

1. Brak umiejętności pływania;

2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;

3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;

4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;

5. Pływanie w miejscach zabronionych;

6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu;

7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;

8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;

9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi;

10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających;

11. Pływanie w miejscach niedozwolonych.

 

Przypominamy też, że na terenie pow. płońskiego nie ma wyznaczonego żadnego strzeżonego kąpieliska, natomiast w 9 miejscach stroją tablice informacyjne wskazujące czarne punkty wodne. Takimi charakterystycznymi tablicami, na których widnieje symbol człowieka w wodzie oznaczone są: wyrobisko pożwirowe w miejscowości Lutomierzyn (gm. Baboszewo), bulwar przy rzece Wiśle w Czerwińsku nad Wisłą,  wyrobisko gliny w Arcelinie (gm. Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Dalanówku (gm. Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Michalinku (gm.Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Krajkowie (gm. Raciąż), „dzika plaża” przy rzece Wkra w Bolęcinie(gm. Sochocin), „dzika plaża” przy rzece Wkra w Sochocinie oraz wyrobisko pożwirowe w Przyborowicach Dolnych (gm. Załuski). Znak „Czarny punkt wodny” przede wszystkim ostrzega przed niebezpieczeństwem. Jest nie tylko informacją o utonięciach w danym zbiorniku, ale też ostrzeżenie przed kąpielą! Widząc taki znak, powinniśmy w ogóle zrezygnować z wchodzenia do wody w tym miejscu nawet wtedy, kiedy bardzo dobrze umiemy pływać. W miejscu oznaczonym czarnym punktem wodnym, może być silny nurt, niepewne dno, wiry itp.

Życzymy dużo słońca i bezpiecznie spędzonego czasu nad wodą.

(KPP w Płońsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz