Zamknij

Niebezpieczna jazda jednośladem

17:05, 29.06.2020 | policja.pl/K. Drężek-Zmysłowska
Skomentuj KPP w Płońsku
REKLAMA

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi niestety do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Należy zauważyć, że w zderzeniu z innym pojazdem ich użytkownicy narażeni są na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Rosnąca od kilku lat liczba jednośladów na polskich drogach wpływa również na wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki.

W ostatnich dniach na terenie powiatu płońskiego doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem motocyklistów. Jedno z nich miało miejsce w miniony piątek rano (około godz. 9:50) w Sochocinie na krajowej 50-ce. Jak ustalili policjanci 42-letni motocyklista (mieszkaniec Warszawy) jadąc w kierunku Ciechanowa wyprzedzał poprzedzający go pojazd. 40-letni kierowca wyprzedzanej toyoty, również rozpoczął manewr wyprzedzania innego auta jadącego przed nim. W skutek bocznego zderzenia pojazdów, jednoślad zjechał na pobocze i przewrócił się do przydrożnego rowu. 42-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce wczoraj, około godziny 9.45 w Raciążu przy ul. Zawoda. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do zderzenia osobowego Volkswagena z motocyklem marki Honda doszło, gdy 44-letni kierowca auta (mieszkaniec powiatu żuromińskiego) na skrzyżowaniu wykonywał manewr skrętu w lewo, a kierujący jednośladem 42-letni motocyklista (mieszkaniec powiatu ciechanowskiego) wyprzedzał ten pojazd. Motocyklista z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala.


Należy pamiętać, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem / przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.

Najczęstszymi przyczynami wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość. Wina leży po obu stronach, bo błędy popełniają i motocykliści i kierowcy samochodów.

Motocyklisto, dostosuj prędkość do warunków na drodze, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, weź pod uwagę również takie czynniki jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutynę, ciągłą trasę.

 Kierowco patrz w lusterka, na drogach jest dużo jednośladów.

(policja.pl/K. Drężek-Zmysłowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz