Zamknij

Kierowco pamiętaj zawsze o włączonych światłach w samochodzie!

13:28, 21.10.2019 | Policja.gov.pl
Skomentuj
REKLAMA

Od 21 października do 15 grudnia 2019 roku policjanci prowadzić będą działania w ramach ogólnopolskiej kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo". Celem działań jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu na prawidłowe oświetlenie pojazdów, które niewątpliwie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Udział w tym projekcie zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.
Na prawidłowe działanie świateł wpływ mają, poza ich ogólnym stanem technicznym, takie czynniki, jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy dojdzie do zdarzenia drogowego, czy też będziemy mogli temu zapobiec. To nie kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty, ale w wielu momentach jest sprawą życia i śmierci. W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, a po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne, innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.
Celem kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” jest przypominanie i uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest widoczność na drodze.

W dniach 26 października oraz 16 i 23 listopada br., kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach. Użytkownicy aplikacji "Yanosik" będą mieć dostęp do informacji na temat kampanii oraz wskazana im zostanie najbliższa stacja kontroli pojazdów, biorąca udział w akcji. Lista stacji objętych kampanią zostanie opublikowana w najbliższym czasie.

Apelujemy również do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych!

(Policja.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz