Zamknij

Uważaj na dzikie zwierzęta! Oni nie mieli tyle szczęścia

asp. Magda Sakowska/KPP w Ciechanowie, KB 23:01, 23.07.2025 Aktualizacja: 23:12, 23.07.2025
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

W ostatnich dniach na terenie powiatu ciechanowskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych oraz nielekceważenie znaku drogowego A-18b „Uwaga, zwierzęta dzikie”. Należy pamiętać, że zwierzęta nie są w stanie przewidzieć zagrożeń, jakie niesie za sobą ruch pojazdów - to my musimy dostosować się do ich obecności.

W poniedziałek (21 lipiec br.) około godz. 21.00 na drodze krajowej nr 50 w m. Skarżynek kierujący motocyklem Honda, 39-letni mieszkaniec powiatu płońskiego, uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę. Mężczyzna trafił do szpitala. Nie odniósł poważniejszych obrażeń. Do podobnego zdarzenia doszło we wtorek (22 lipiec br.) w m. Mieszki Wielkie. Kierująca Audi, 36-letnia mieszkanka powiatu płońskiego również uderzyła w sarnę.

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

- Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

- Pamiętaj, że odpowiednio dostosowana prędkość to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa. Przejazd przez tereny leśne powinien odbywać się z prędkością umożliwiającą w każdej chwili zatrzymanie pojazdu w momencie, gdy na jezdni pojawi się dzikie zwierzę.

Co zrobić w razie zderzenia z dzikim zwierzęciem?

  1. Jeżeli dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
  2. Nie podchodź do zwierzęcia. Nawet jeśli wygląda na martwe, może być w szoku lub ciężko ranne, a w przypadku podejścia może stanowić zagrożenie dla ludzi.
  3. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu, aby ostrzec innych kierowców o niebezpieczeństwie. Włącz również światła awaryjne w swoim pojeździe.
  4. Zadzwoń na numer alarmowy 112. Podaj dokładną lokalizację i opisz, co się stało. Służby ratunkowe zajmą się sprawą i odpowiednio zabezpieczą dzikie zwierzę.

 

 

 

 

 

 

(asp. Magda Sakowska/KPP w Ciechanowie, KB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%