Zamknij

Zabrali mu auto, a mogą znacznie więcej

21:59, 14.02.2025 Aktualizacja: 21:52, 18.02.2025
Skomentuj KPP Ciechanów KPP Ciechanów

Dzięki zgłoszeniu świadka zatrzymano kierującego skodą, który wsiadł za kierownicę, mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw coś jeszcze.

W czwartek (13 luty br.) kilka minut po północy do ciechanowskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o kierowcy skody, które może być pijany. Zgłaszający wskazał rejon, w którym widział auto. Na miejsce zostali skierowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Mundurowi zauważyli skodę na ul. Wiklinowej w Ciechanowie. Zatrzymali kierującego do kontroli. Badanie stanu trzeźwości 43-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna nie pierwszy raz wsiadł za kierownicę po alkoholu. 43-latek ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Ciechanowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Skoda została zabezpieczona na parkingu strzeżonym na poczet przyszłej kary.

Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i pomimo aktywnego sądowego zakazu. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia. O dalszym losie 43-latka zadecyduje sąd, który podejmie decyzję o wysokości kary i ewentualnym przepadku mienia.

 

Od 14 marca 2024 r. obowiązują zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w przypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy: zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających; nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący: był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem; znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

 

 

 

 

(asp. Magda Sakowska/KPP w Ciechanowie, KB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%