Zamknij

Rowerem wprost pod auto

21:03, 13.02.2025 Aktualizacja: 22:47, 17.02.2025
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Na drodze wojewódzkiej nr 616 w Przążewie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty. Jak ustalili policjanci, kierujący rowerem nie zachował ostrożności i wyjechał bezpośrednio pod jadącego w tym samym kierunku volkswagena.

W środę (12 luty br.) około godz. 17.30 na drodze wojewódzkiej nr 616 w Przążewie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty.

Kierujący rowerem, 63-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, nie zachował ostrożności i wyjechał bezpośrednio pod jadącego w tym samym kierunku volkswagena, którym kierował 48-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Okazało się, że kierujący rowerem jest w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 0,3 promila w jego organizmie. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

63-latek za kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu został ukarany mandatem 1 tys. zł. Natomiast za spowodowanie kolizji drogowej mężczyzna został pouczony.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Pamiętajmy o obowiązkowym wyposażeniu roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
  • czepiania się pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

 

 

 

 

 

(asp. Magda Sakowska/KPP w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%