Zamknij

Kolejne oszustwa internetowe. Ty również możesz być ich ofiarą!

15.08, 06.08.2022 nadkom. Jolanta Bym / KPP Ciechanów
Skomentuj pixabay.com
REKLAMA

Ciechanowscy policjanci coraz częściej przyjmują zawiadomienia o różnych oszustwach internetowych. Przestępcy wyłudzają dane do kont bankowych, kart kredytowych lub przesyłają fałszywe linki do stron, dzięki którym okradają konta nieświadomych niczego ofiar. Czasami także oferują towar lub usługi, których nie mają zamiaru przesłać czy wykonać. Coraz częściej podszywając się pod znajomych proszą o przesłanie kodu BLIK.

Mieszkanka Ciechanowa otrzymała wiadomość poprzez komunikator od swojej siostry z prośbą o podanie kodu BLIK aby opłacić zamówione przez nią przesyłki gdyż ona ma jakiś problem z aplikacją internetową. Ciechanowianka nie podejrzewając żadnego oszustwa podała kod blik na 500 zł, gdyby nie ustawiony limit transakcji przesłałaby BLIK-a na kolejne 500 zł. Prośba o podanie kodu trafiła również do innych znajomych z konta społecznościowego. Gdy druga z sióstr zadzwoniła z pytaniem czy ma jej pożyczyć pieniądze, zorientowali się, że padli ofiarami oszustwa.

Mieszkaniec Ciechanowa znalazł ogłoszenie sprzedaży części samochodowej na jednym z portali internetowych, po korespondencji ze sprzedającym mężczyzna przelał kwotę 250 zł na podane dane do przelewu. Po przelaniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny, aplikację? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się mieszkanka pow. ciechanowskiego. Na jednym z portali ogłoszeniowych umieściła ofertę sprzedaży odzieży. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, została oszukana. Z konta bankowego 33-latki zniknęło ponad 2 tys. złotych.

Na wystawiane przez nią spodenki znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący na stronę banku. Celem otrzymania należności kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęło ponad 2000 złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki, zwłaszcza gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść. Często też zdarzają się przypadki fałszywych ofert na sprzedaż różnego rodzaju towarów, które po opłaceniu nie docierają do klientów. Ostrzegamy też przed oszustami podszywającymi się pod naszych znajomych w popularnych komunikatorach społecznych.

Jeżeli nie chcesz stracić swoich oszczędności, zastanów się zanim prześlesz swój kod BLIK komukolwiek.

(nadkom. Jolanta Bym / KPP Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%