Zamknij

Kolejne ofiary oszustw działających w Internecie. Uważaj na co klikasz i komu podajesz swoje dane!

10:57, 20.06.2022 | kom. Kinga Drężek-Zmysłowska
Skomentuj pixabay.com
REKLAMA

Wystawiając rzeczy na sprzedaż w Internecie trzeba uważać, by nie paść ofiarą oszustów. Fałszywi kupujący przesyłają linki do płatności, po kliknięciu w który podaje się swoje dane, a po chwili traci oszczędności z konta. Podobnie działają oszuści podający się za pracowników infolinii banku. Uważaj na co klikasz i komu podajesz swoje dane!

Kupowanie i sprzedawanie za pomocą Internetu jest bardzo popularne. Możemy szybko pozbyć się rzeczy, które nie są już nam potrzebne lub kupić coś w atrakcyjnej cenie. Niestety transakcje zawierane przez Internet niosą ze sobą pewne ryzyko. Nigdy nie wiesz z kim tak naprawdę masz do czynienia, a w "sieci" prężnie działają oszuści.  

Do płońskiej komendy wpłynęły kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw w sieci. Poszkodowane zostały dwie kobiety, które straciły swoje oszczędności. Zarówno 27-letnia mieszkanka Baboszewa, jak i 34-latka z gm. Bulkowo (pow. płocki) na popularnych platformach sprzedażowych wystawiły do sprzedaży rzeczy, których już nie używały: sukienkę i leżaczek dla dzieci. W obu przypadkach zgłosiły się do nich zainteresowane kupnem osoby. Przesłały sprzedającym wiadomości e-mail z linkiem do "odebrania" płatności. Po przekierowaniu na stronę internetową łudząco podobną do oryginalnej, obie kobiety postępowały zgodnie z instrukcją. Wybrały swój bank i podały login, hasło oraz numer karty płatniczej wydanej do rachunku. Pieniądze ze sprzedaży rzeczy nie wpłynęły. Po jakimś czasie pokrzywdzone otrzymały wiadomość sms z banku o wypłacie znacznych kwot pieniędzy z ich kont. 27-latka straciła ponad 17 tys. zł, natomiast 34-latka ponad 7 tys. zł. Kontakt z kupującymi się urwał. 

Ofiarą oszustów padł również 36-latek z gm. Naruszewo. Odebrał kilka telefonów ze swojego banku, że z jego konta ktoś kradnie pieniądze. Mężczyzna postępował zgodnie ze wskazówkami, jakich udzielał mu fałszywy pracownik infolinii. Zalogował się do swojego konta za pomocą aplikacji do bankowości mobilnej, co miało umożliwić zablokowanie transakcji. Po jakimś czasie, gdy znów wszedł na swoje konto zauważył, że skradziono mu pieniądze w kwicie ponad 7 tys. zł. Gdy sam zadzwonił na nr telefonu infolinii swojego banku dowiedział się, że został oszukany. 

Podając w Internecie numer swojej karty kredytowej, przestrzegaj kilku zasad:

- nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila. Linki te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,

- kiedy kupujący lub sprzedający prosi o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania ruchów na klawiaturze, dzięki czemu oszust zdobywa hasła do logowania,

- nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,

- czytaj regulamin portalu aukcyjnego i stosujmy się do niego,

- wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym,

- czytaj komentarze innych osób kupujących na portalach aukcyjnych, duża liczba negatywnych komentarzy może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,

Pamiętajmy, że oszuści działają również metodą spoofingu, umiejętnie wyłudzając dane wrażliwe lub pieniądze. Spoofing polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Również na telefony komórkowe warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing)

(kom. Kinga Drężek-Zmysłowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%