Zamknij
REKLAMA

Specjaliści u terytorialsów szkolili łącznościowców

09:45, 24.09.2021 | AS / 5MBOT
Skomentuj
REKLAMA

Ujednolicając standardy szkoleniowe w Wojskach Obrony Terytorialnej, do szkoleń przyszłych instruktorów wykorzystuje się byłych specjalsów szkolących w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej przeprowadzili kurs dla instruktorów do szkolenia łącznościowców i radiotelefonistów.

W Zeszłym tygodniu w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został zorganizowany pierwszy etap kursu dla przyszłych instruktorów szkoleń specjalistycznych z zakresu łączności i radiotelefonii, które realizowane są w drugim roku szkolenia żołnierza OT. Łącznie żołnierze mogą szkolić się w 15 specjalnościach, a struktury pododdziałów Brygady kompletowane są stanem osobowym, z którego co szósty żołnierz to łącznościowiec.

W szkoleniu udział wzięło 32 żołnierzy z 4 Brygad OT. Oprócz 16 uczestników z 5 Mazowieckiej Brygady OT, byli także żołnierze z Podlasia, Warmii i Mazur oraz 6 Mazowieckiej Brygady. Szkolenie składało się z dwóch modułów: teoretycznego oraz praktycznego. Na zakończenie uczestnicy musieli zdać egzamin końcowy, który jest przepustką do kolejnego etapu szkolenia, które odbędzie się za miesiąc.

Radiotelefonista jest jednym z części składowych sekcji lekkiej piechoty, tzw. „Wspaniałej dwunastki”, która jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Oborny Terytorialnej. W sekcji odpowiedzialny jest za utrzymanie łączności podczas działań bojowych oraz udziału   sekcji w akcjach ratowniczych. Utrzymuje w sprawności technicznej i przygotowuje do działania sprzęt teleinformatyczny i urządzenia elektroniczne będące na wyposażeniu sekcji. W sekcji jest także starszy radiotelefonista,  który odpowiada za utrzymanie łączności wewnątrz sekcji, z przełożonym oraz z elementami wsparcia podczas działań bojowych. Do jego obowiązków należy ustalenie relacji  łączności z formacjami biorącymi udział  w akcjach ratowniczych. Odpowiada za wyszkolenie „Wspaniałej Dwunastki” w zakresie użytkowania sprzętu teleinformatycznego.

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

(AS / 5MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%