Zamknij

Gołotczyzna zyskuje nowe inwestycje

16:06, 24.03.2021 | Samorząd Województwa Mazowieckiego
Skomentuj Samorząd Województwa Mazowieckiego
REKLAMA

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez samorząd Mazowsza w powiecie ciechanowskim powstaje 12-kilometrowa ścieżka rowerowa z parkiem rekreacyjno-poznawczym. Projektem uzupełniającym dla całego przedsięwzięcia jest stworzenie parku sensorycznego ,,Cztery Pory Roku’’ przy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

Starostwo Powiatowe w Ciechanowie oraz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, współpracując z Samorządem Województwa Mazowieckiego, tworzy wyjątkowe miejsce, łączące walory przyrodnicze z nowymi funkcjami – edukacyjną, sportową i naukową. Pierwsza z inwestycji jest już w fazie realizacji. Z kolei druga jest na etapie prac architektonicznych, a współfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Łączny koszt obydwu projektów to prawie 8,5 mln zł.

Ścieżka rowerowa Ciechanów – Gołotczyzna wraz z parkiem rekreacyjno-poznawczym

Ścieżka rowerowa o długości około 12 km to projekt realizowany w ramach programu  „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Ścieżka przebiegać ma przez malownicze tereny leśne i będzie się łączyć z istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą do kąpieliska Krubin. Nowy ciąg komunikacyjny umożliwi m.in. bezpieczny dojazd rowerem do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Uzupełnieniem projektu będzie stworzenie, na sąsiadującej bezpośrednio z Muzeum Pozytywizmu działce, parku rekreacyjno-poznawczego. Będzie się w nim mieścił wodny i edukacyjny plac zabaw. Prezentowane będą m.in. ciekawostki i rozwiązania techniczne z okresu rewolucji przemysłowej. W ramach projektu powstaną również: park wynalazców, pełnowymiarowe boisko do gry w bule, wielofunkcyjna wiata i duża przestrzeń dla imprez plenerowych. Nie zabraknie niewielkiej górki saneczkowej. Koszt inwestycji wynosi ponad 7,3 mln zł, z czego wsparcie z budżetu Mazowsza to 4 mln zł.

„Cztery Pory Roku”

Dodatkowym celem inwestycji jest stworzenie parku sensorycznego „Cztery Pory Roku” przy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. To pomysł przystosowania zabytkowej enklawy zieleni nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale także do celów terapeutycznych, edukacyjnych, turystycznych. Oferta będzie skierowana do wszystkich grup wiekowych. Przynależący do muzeum park to miejsce szczególne na historycznej mapie Polski – jedyne w kraju, ściśle związane z okresem pozytywizmu i wdrażaniem idei tego okresu w życie. To również, położony na jego terenie, unikalny kompleks zabytkowych obiektów, takich jak: „Krzewnia”, „Dworek Aleksandry Bąkowskiej”, „Dworek drobnoszlachecki”, „Budynki gospodarskie” – zabudowania, w których usytuowana jest stała ekspozycja przedmiotów, narzędzi i maszyn rolniczych, przybliżająca zwiedzającym trud i specyfikę prac rolniczych ubiegłych okresów. Projekt finansowany jest w ramach Budżetu Obywatelski Mazowsza. Całkowity koszt budowy parku sensorycznego szacuje się na 993 tys. zł.

(Samorząd Województwa Mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%