Zamknij

"Na posterunku" - Przasnyska wystawa upamiętniająca Policję Państwową

11:00, 22.11.2019 | asp.szt. Krzysztof Błaszczak, KPP w Przasnyszu
Skomentuj
KPP w Przasnyszu
REKLAMA

Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak wspólnie z Dyrektorem Muzeum Historycznego w Przasnyszu Panią Agnieszką Brykner, otworzył wystawę pt. "Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919 – 1939". Wśród zaproszonych gości był mł. insp. Robert Horoszcz z Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji z Komendy Głównej Policji oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu mł. insp. Dariusz Krzesicki.

Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak w swym przemówieniu podkreślił, że bez współpracy z Muzeum Historycznym w Przasnyszu, Starostwem Powiatowym w Przasnyszu, Urzędem Miasta Przasnysz, Urzędem Miasta i Gminy Chorzele, Urzędem Gminy Jednorożec, Nadleśnictwem Przasnysz oraz indywidualnymi sponsorami nie byłoby możliwe zorganizowanie wystawy i wydanie książki upamiętniającej Policjantów Policji Państwowej pracujących w latach 1919 – 1939 na terenie powiatu przasnyskiego.

Przypomnijmy, że 24 lipca 1919 roku została powołana Policja Państwowa, którą pierwotnie planowano nazwać Strażą Bezpieczeństwa i pod taką nazwą funkcjonowała m.in. w dokumentach informujących o  powiecie przasnyskim. Zgodnie z pierwszą Ustawą o Policji Państwowej struktury Policji dzieliły się w tamtym okresie czasu na policję ogólną tzw. prewencyjną,   policję śledczą czyli kryminalną oraz  policję polityczną, której do końca roku 1926 głównym zadaniem było przeciwdziałanie zjawiskom godzącym w porządek konstytucyjny państwa. Na terenie powiatu przasnyskiego pod koniec 1919 roku pracowało 73 policjantów, którzy pełnili służbę w Posterunku Miejskim i Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu oraz w Posterunkach Policji w Baranowie, Chorzelach, Duczyminie, Dzierzgowie, Janowie, Jednorożcu, Karwaczu, Krzynowłodze Małej, Krzynowłodze Wielkiej, Węgrze i w Zarębach.

Po wystąpieniu zaproszonych gości wszyscy uczestnicy wystawy mogli obejrzeć pamiątki, fotografie i eksponaty upamiętniające Policjantów Policji Państwowej  pełniących służbę w dwudziestoleciu międzywojennym.

Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Przasnysza i powiatu przasnyskiego, na zwiedzanie wystawy , która będzie otwarta do końca 2019 roku.

(asp.szt. Krzysztof Błaszczak, KPP w Przasnyszu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

czytelnikczytelnik

0 0

Ale super pomysł 11:49, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz