Wakacje to nie tylko długi urlop. To także weekendy, które można wykorzystać na poznanie urokliwych zakątków Mazowsza. Północ regionu to wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek – na rowerze lub w kajaku. Warto odwiedzić także Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W jednym z jego oddziałów, czyli Muzeum Pozytywizmu, niedługo zakończy się duża inwestycja – budowa centralnego magazynu zbiorów.
Według danych GUS 1 województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów w całej Polsce. W ubiegłym roku Mazowsze odwiedziło prawie 6,9 mln gości. Ponad 5 mln turystów to mieszkańcy Polski, a blisko 1,9 mln osób to osoby przyjeżdzające z zagranicy.
W 2024 roku województwo mazowieckie odwiedziło o 14 proc. więcej turystów zagranicznych i o 8 proc. więcej turystów krajowych. Warto pamiętać, że korzystając z noclegu na Mazowszu, wspieramy również działalność lokalnych przedsiębiorców.
– Turyści coraz chętniej odwiedzają także region ciechanowski. Tu bowiem znajduje się Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie czy miasto zwane Wenecją Mazowsza, czyli Pułtusk. Wakacje będą dobrym momentem na poznanie uroków północnej części Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik.
Ciekawa oferta mazowieckich muzeów
W wakacje zachęcamy także do odwiedzenia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Placówka od ponad 50 lat dokumentuje i promuje dziedzictwo kulturowe północnego Mazowsza. W jednostce znajdują się wystawy stałe i czasowe, odbywają się też lekcje muzealne i warsztaty o różnorodnej tematyce.
Warto odwiedzić wchodzący w skład Muzeum Szlachty Mazowieckiej ciechanowski zamek. To podróż w czasie do epoki książąt i rycerstwa oraz możliwość poznania codziennego życia na Mazowszu od XIV wieku. Na przestrzeni wieków twierdza podupadła i straciła na znaczeniu, ale dzięki współczesnym zabiegom budowla odzyskała dawny blask. Obecnie w Zamku Książąt Mazowieckich znajdują się wystawy stałe i czasowe, a we wrześniu odbywa się także turniej rycerski.
Kompleks dworsko-parkowy znajdujący się w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie to miejsce szczególne na historycznej mapie Polski. Wchodzi on również w skład obiektów należących do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Miejsce jest niezwykłe ze względu na możliwość obcowania z naturą, a także sporą liczbę zabytków. To właśnie w Gołotczyźnie mieści się jedyne w Polsce muzeum ściśle związane z okresem pozytywizmu.
Na jego terenie znajduje się unikalny kompleks zabytkowych obiektów, na który składają się: dwór Aleksandry Bąkowskiej, „Krzewnia” – Dom Aleksandra Świętochowskiego, willa Alma, dworek drobnoszlachecki i pomieszczenia gospodarskie. Można tam podziwiać wystawy stałe i czasowe Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Zabytkowe obiekty znajdują się w otoczeniu pięknego parku o powierzchni ponad 6 hektarów. To w tym miejscu czołowy przedstawiciel pozytywizmu – Aleksander Świętochowski – sadził rzadkie gatunki drzew i krzewów, kształtując przestrzeń parku, który możemy podziwiać do dziś.
Na terenie Muzeum Pozytywizmu obecnie jest realizowana największa w historii placówki inwestycja – budowa centralnego magazynu zbiorów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w nowym budynku znajdą się m.in. pracownie konserwatorskie, sale edukacyjne i konferencyjne z nowoczesnym wyposażeniem multimedialnym.
Warto także wybrać się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Znajduje się ono na terenie rozległego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Główną atrakcją kompleksu jest neogotycki pałacyk z lat 40. XIX w. ze stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiego. Nieopodal jest również budynek Oficyny Dworskiej oraz dwór, w których można oglądać wystawy stałe i czasowe. Muzeum Romantyzmu jest najpopularniejszą jednostką instytucji kultury prowadzoną przez samorząd województwa mazowieckiego poza Warszawą – w zeszłym roku odwiedziło ją ponad 220 tys. osób.
Gdzie na rower, a gdzie na kajak
Województwo mazowieckie to idealne miejsce na weekendowe wyprawy rowerowe, które łączą aktywność fizyczną z bliskością natury. Region oferuje wiele ciekawych tras przez malownicze wsie i urokliwe miasteczka z niezwykłymi zabytkami.
Mniej doświadczonym rowerzystom polecamy wycieczkę m.in. wokół powiatu ciechanowskiego. Jest to trasa o długości 36 km, która biegnie przez Ciechanów, Opinogórę Górną i wieś Koziczyn. Przy okazji można zwiedzić najważniejsze atrakcje regionu, w tym m.in. Muzeum Romantyzmu czy Zamek Książąt Mazowieckich.
Bardziej doświadczeni rowerzyści mogą skorzystać z trasy z Ciechanowa do Mławy. To wycieczka na pogranicze województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Rowerzyści poza podziwianiem piękna mazowieckich wsi mają możliwość obejrzenia secesyjnych kamienic w Mławie, a także innych zabytkowych obiektów w mieście.
Region ciechanowski to również świetne miejsce na spływ kajakowy. Znajdują się w nim trasy zarówno dla osób początkujących, jak i mniej zaawansowanych. Warto wybrać się w podróż rzeką Narew z Pułtuska aż do Serocka. Jest to trasa całodniowa, polecana bardziej doświadczonym kajakarzom. Podczas wycieczki możemy podziwiać malownicze widoki rzeki Narew i Zalewu Zegrzyńskiego.
1 Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2024 r., stat.gov.pl.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz