W sobotę, 30 września, w Ciechanowie, z inicjatywy ciechanowianki - Marty Cienkowskiej, kandydatki Trzeciej Drogi do Sejmu z okręgu Płocko-Ciechanowskiego, odbyło się Forum Kobiet Trzeciej Drogi, na które przybyły panie z najdalszych zakątków Polski. Przyjechały by rozmawiać o sprawach dla kobiet najważniejszych: o bezpieczeństwie, równych szansach, polityce, gospodarce, biznesie i współczesnym spojrzeniu na rolę kobiet w życiu społecznym. Na równych zasadach z mężczyznami. Bez kompromisów. Bez kompleksów. Bez strachu. Na widowni, oprócz sympatyków Trzeciej Drogi z całego kraju, zasiedli także jej liderzy - Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak Kamysz a także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. „Czas na konkrety. Dzisiaj chcemy Wam powiedzieć o co będziemy walczyć w przyszłym Sejmie” - zapowiedziała ze sceny Marta Cienkowska i festiwal kobiet w Ciechanowie ruszył pełną parą.
W pierwszej kolejności panie przedstawiły sześć postulatów, które będą dla nich drogowskazami w przyszłym Sejmie. Pierwszym z nich był postulat „Dość przemocy w rodzinie”. Przejmująco mówiła o nim Joanna Mucha, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni: „Chcę Ci powiedzieć, polska kobieto, że masz prawo żyć bezpiecznie, masz prawo do życia bez przemocy i Twoje państwo, Twoja Ojczyzna - Polska ma obowiązek zagwarantować Ci to prawo. Masz prawo do życia bez przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej. Masz prawo do życia, które nie zostanie Ci odebrane przez sprawcę przemocy domowej. Mamy prawo do tego, My - polskie kobiety, żebyśmy nie były bite, szarpane, szturchane, poniżane, ciągnięte za włosy, mobbingowane i gwałcone. […] Chcę powiedzieć polskim kobietom: Masz prawo do bezpiecznego życia i my zagwarantujemy Ci to prawo! Masz prawo do natychmiastowej separacji sprawcy przemocy nawet na 10 dni - i my zagwarantujemy Ci to prawo! Masz prawo do tego, żeby państwo ścigało i skazało sprawcę przemocy i zapewniło Ci bezpieczeństwo po jego wyjściu z więzienia - i my zagwarantujemy Ci to prawo! Masz prawo do wsparcia psychologicznego, finansowego, zapewnienia warunków życia - i my zagwarantujemy Ci to prawo! Masz prawo do zgłoszenia zgwałcenia i złożenia zeznania jeden raz przed kobietą w poczuciu wsparcia - i my zagwarantujemy Ci to prawo! Masz prawo skorzystać z pomocy dla kobiet po przestępstwie seksualnym - i my zagwarantujemy Ci to prawo! Polska kobieto! Czas na to, żebyś była bezpieczna. I my zagwarantujemy Ci to prawo!” - zakończyła Joanna Mucha.
Agnieszka Buczyńska, kandydatka Nr 1 na gdańskiej liście Trzeciej Drogi poruszyła problem bezradności państwa wobec braku ściągalności alimentów, a Agnieszka Kłopotek z PSL podjęła temat zdrowia kobiet.
Kolejny, trudny temat, o charakterze światopoglądowym, podjęła Urszula Pasławska także z PSL. Pani posłanka mówiła o projekcie referendum w sprawie aborcji: „Stało się tak, że sprawa aborcji w XXI wieku stała się symbolem ograniczenia praw kobiet. Nie możemy, po prostu, czekać na rycerza na białym koniu. Musimy pobudzić społeczeństwo i doprowadzić do referendum. […] Sondaże są takie, ze większość kobiet chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Ale dajmy prawo i dajmy głos wszystkim. Ja również osobiście mam poglądy w tej sprawie liberalne, ale jestem ostatnią osobą, żeby przekonywać na siłę do swoich poglądów. Klasa polityczna tego egzaminu nie zdała. Musimy oddać głos narodowi” - oświadczyła pani poseł.
Problem powrotu matek do pracy po urodzeniu dziecka poruszyła kolejna kandydatka z PSL - Iwona Szwejkowska, a listę sześciu postulatów zamknęła posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni - Paulina Hennig-Kloska, mówiąc o dysproporcjach w wysokości wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami.
Jednak, w opinii zebranych w Ciechanowskim MOSiRze, show wszystkim skradła inicjatorka spotkania, Marta Cienkowska. Mówiła ona o najbardziej elementarnych potrzebach kobiet, które są zaniedbywane obecnie przez Państwo: „Gwarantujemy wam, że zawalczymy o to, żebyśmy miały dostęp do ginekologa w każdej gminie. Umożliwimy dziewczynom, które mają 15 lat, żeby samodzielnie do tego ginekologa mogły pójść. Zawalczymy o refundowaną antykoncepcję. Zawalczymy o finansowanie in vitro z budżetu państwa, o to, żeby opieka nad kobietą w ciąży była na dobrym, mocnym standardzie i żeby poród odbywał się bez bólu”.
Największe wrażenie na wszystkich zrobiła przytoczona przez Martę Cienkowską historia Izy z Przeworska. Iza wychowuje samotnie dziecko. Bez ojca, bez pomocy rodziny, której nie posiada i bez wsparcia Państwa, które jej nie dostrzega. Iza się boi, tak jak boją się dwa miliony podobnych jej samotnych matek w całej Polsce. „Uwierzcie mi, ostatnią rzeczą, o której myśli Iza, to to na kogo zagłosuje 15 października.” - kontynuowała Cienkowska - „Dlatego od początku tej kampanii robię wszystko, żeby do Izy dotrzeć. Spotykam ją na ulicach Płocka, Sochaczewa, Żyrardowa, Płońska. Spotykam ją tu, w Ciechanowie. Dlatego też wszystkie tu dzisiaj jesteśmy – żeby powiedzieć Izie: widzimy cię. Słyszymy. Wiemy czego się boisz. Jesteśmy z Tobą, jesteśmy dla Ciebie, idź na wybory, bo one są mega ważne. Bo one zdecydują o Twojej przyszłości i przyszłości Twojego dziecka. Idź i zagłosuj na jedyną słuszną drogę – na Trzecią Drogę. Dla takich kobiet poszłam do polityki” - powiedziała Marta Cienkowska.
Po kobietach Trzeciej Drogi glos zajęli jej liderzy: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak Kamysz. Szymon Hołownia, nie kryjąc wzruszenia oświadczył: „Naprawdę warto było zakładać ten ruch, jechać te trzy ciężkie lata, później zrobić tę koalicję, żeby być dzisiaj z wami na scenie. Żeby usłyszeć was, żeby zobaczyć, jak kobiety z dwóch różnych środowisk politycznych jedna po drugiej zgodnie wychodzą na scenę i mówią o takich rzeczach, które przejmują każdego myślącego wrażliwego człowieka do szpiku kości i do serca – mówił Hołownia. – Bo wy nie mówiłyście o rzeczach lewicowych ani prawicowych. Mówiłyście o dobrych rzeczach, o tych, które już dawno powinny się stać”
Wątek podchwycił po chwili Władysław Kosiniak Kamysz: „Bo kobiety w Polsce, nie są lewicowe, nie są prawicowe, po prostu są niezwykłe. Ta scena jest po to, żeby te priorytety, które przedstawiliśmy, weszły w życie. Żeby z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość” – uzupełnił. Przewodniczący PSL podjął także temat braku refundacji zabiegów in vitro: „To nieprawdopodobne, że Państwo postanowiło rodziców, których na taki zabieg nie stać, pozbawić szczęścia posiadania własnego dziecka. To nieludzkie okrucieństwo! Nie mogę tego zrozumieć jako człowiek i jako lekarz. Doprowadzimy do tego, że zabiegi in vitro będą w całości refundowane przez państwo” - obiecał Władysław Kosiniak Kamysz.
Na zakończenie spotkania lista 6 postulatów Kobiet Trzeciej Drogi została publicznie podpisana przez uczestników Forum „Kobiety, Do przodu!”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulsciechanowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz