Zamknij

Samorząd Mazowsza wspiera rozwój obszarów wiejskich, koła gospodyń wiejskich i melioracje

20.00, 22.09.2022 UMWM
Skomentuj UMWM
REKLAMA

Ponad 17,4 mln zł z UE władze Mazowsza przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW 2014-2020 w powiatach mławskim, pułtuskim i przasnyskim. Oprócz tego na wsparcie samorządu województwa mazowieckiego może liczyć 61 organizacji i KGW z powiatów ciechanowskiego, mławskiego, pułtuskiego i przasnyskiego. Z kolei do 5 spółek wodnych z powiatów sierpeckiego, pułtuskiego i przasnyskiego trafi przeszło 360 tys. zł w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”. Umowy z beneficjentami podpisał wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk, rozwój obszarów wiejskich to jedno z priorytetowych działań samorządu Mazowsza.

– Zależy nam na tym, aby każdy mieszkaniec naszego regionu dobrze czuł się w swojej miejscowości. Dlatego wspieramy zarówno te mniejsze inicjatywy, które odgrywają ogromną rolę w integracji lokalnej społeczności, jak i te duże związane z polepszeniem warunków życia na wsi. Podpisywane dziś umowy dobrze ilustrują naszą działalność. Z jednej strony pomagamy i aktywizujemy koła gospodyń wiejskich, a z drugiej – wraz z UE wspieramy lokalne samorządy w rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej.

4 inwestycje ze wsparciem w ramach PROW 2014-2020

W ramach wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 samorząd Mazowsza przeznaczy łącznie ponad 17,4 mln zł na 4 inwestycje w powiatach pułtuskim, przasnyskim i mławskim.

  • gmina Radzanów (pow. mławski) otrzyma ponad 3,7 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej, wodociągu w Radzanowie oraz modernizację hydroforni w Radzanowie i Bońkowie Podleśnym;
  • gmina Czernice Borowe (pow. przasnyski) otrzyma 5 mln zł na przebudowę dwóch stacji uzdatniania wody w miejscowości Czernice Borowe i Rostkowo oraz budowę biologicznych oczyszczalni ścieków.
  • gmina Świercze (pow. pułtuski) otrzyma ponad 3,6 mln zł na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Ostrzeniewie, budowę kanalizacji deszczowej w ul. Parkowej oraz budowę i przebudowę podziemnych zbiorników retencyjnych w Świerczach;
  • gmina Pułtusk otrzyma 5 mln zł na budowę stacji uzdatniania wody i infrastruktury wodociągowej w miejscowości Ponikiew.

Radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski zauważa, że inwestycje poprawiające gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich są ogromnie ważne dla wszystkich mieszkańców. – Nowoczesne oczyszczalnie ścieków czy stacje uzdatniania wody to ogromny krok naprzód. Realizacja tych projektów usprawni codzienne życie na wsi i podniesie jego komfort. Co więcej, będzie miała też pozytywny wpływ na środowisko. 

360 tys. zł na meliorację w powiatach sierpeckim, pułtuskim i przasnyskim

Program Mazowsze dla melioracji realizowany jest po raz pierwszy. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano 5 mln zł, a wsparcie trafi do 75 spółek wodnych z regionu. Wśród beneficjentów programu jest 5 spółek wodnych z powiatu sierpeckiego, pułtuskiego i przasnyskiego, które otrzymają łącznie ponad 360 tys. zł wsparcia. Środki na konserwację rowów melioracyjnych i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe otrzymają:

  • Gminna Spółka Wodna Rościszewo (pow. sierpecki) – 84,5 tys. zł,
  • Gminna Spółka Wodna Szczutowo (pow. sierpecki) – 78,5 tys. zł,
  • Spółka Wodna Sierpc – 79 tys. zł
  • Gminna Spółka Wodna Krasne – 100tys. zł
  • Gminna Spółka Wodna w Gzach – 20,1 tys. zł

61 kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych w powiatach płockim, gostynińskim, sierpeckim, płońskim i żuromińskim z dofinansowaniem

Wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego w wysokości ponad 410 tys. zł otrzyma 61 organizacji i KGW z powiatów ciechanowskiego, pułtuskiego, mławskiego i przasnyskiego. Tylko w tym roku na całym Mazowszu dofinansowane zostaną aż 834 inicjatywy kół gospodyń wiejskich na łączną kwotę ponad 5,4 mln zł.

Lista beneficjentów:

(UMWM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%