Zamknij
16:02, 26.06.2021

Najpierw uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie, a następnie zbiórka przed budynkiem Klubu Seniora w Lekowie – tak w największym skrócie odbywały się uroczystości odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego zamordowanemu przez hitlerowskich okupantów - Adasiowi Rzewuskiemu.

Adam Rzewuski, pseudonim „Burza” – siedemnastoletni żołnierz Armii Krajowej i mieszkaniec gminy Regimin został śmiertelnie ranny podczas potyczki z żandarmami niemieckimi, która miała miejsce w lesie lekowskim w marcu 1944 roku. Następnie przewieziono Go do budynku, w którym obecnie ulokowany jest gminny Klub Seniora, gdzie zmarł. Ciała nie odnaleziono. A miejsce pamięci jest od teraz symbolicznym grobem nastoletniego bohatera postawionym przez mieszkańców gminy Regimin.

W uroczystości udział wzięło wielu gości, a także mieszkańców Lekowa i okolicznych miejscowości. Wszystkich zebrany przywitała Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin. Nie zabrakło przedstawicieli Parlamentu RP, służb mundurowych, władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego oraz wielu, wielu innych...

Oprawę artystyczną przygotowały utalentowane muzycznie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Regiminie. Zaprezentowano rys historyczny i w końcu odsłonięto obelisk, po czym delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze u jego podnóża.

PP

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres:
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz