Zamknij

Bezpłatne zajęcia korygujące wady postawy dla uczniów podstawówek

16:59, 14.01.2022 | Paulina Rybczyńska, Urząd Miasta Ciechanów
Skomentuj UM Ciechanów
REKLAMA

W trosce o zdrowie uczniów uczęszczających do ciechanowskich szkół podstawowych w Ciechanowie wdrożony będzie program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji. Wstępne badania przesiewowe będą odbywały się na terenie szkół. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać wsparcie medyczne i uczęszczać na bezpłatne zajęcia korekcyjne na basenie rehabilitacyjnym.

Celem realizacji programu profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży w szkołach publicznych na terenie Ciechanowa jest wsparcie rodziców oraz opiekunów młodych mieszkańców przez samorząd, pracowników oświaty i ochrony zdrowia.

– Rodzice i nauczyciele coraz częściej obserwują negatywne skutki długotrwałej edukacji zdalnej u uczniów. Godziny spędzone przed ekranami komputerów i rezygnacja z uczęszczania na dodatkowe zajęcia rekreacyjne i sportowe dają o sobie znać w postaci rosnącej liczby dzieci, których kręgosłupy nie rozwijają się prawidłowo. Inicjatywa wsparcia rodziców i opiekunów, którzy borykają się z trudnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych powstała po to, aby realnie i skutecznie zareagować na problem – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.

Uczniowie klas IV-VIII będą mogli wziąć udział w badaniach kwalifikacyjnych, które zostaną zorganizowane na terenie szkół przez Urząd Miasta Ciechanów we współpracy z podmiotem leczniczym. Badania w dniach 24-28 stycznia oraz 14-18 lutego będzie wykonywał wykwalifikowany personel medyczny oraz fizjoterapeuci.

Udział w badaniach jest bezpłatny i będzie odbywał się na zasadach dobrowolności, po uprzednim uzyskaniu przez dyrekcje szkół zgód rodziców/opiekunów prawnych. Badania będą wykonywane w obecności opiekunów grup szkolnych. W dalszej kolejności dzieci wymagające korekty postawy, objęte ubezpieczeniem w ramach NFZ, będą zapraszane na bezpłatne badania lekarskie.

Będą też mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach gimnastyki korekcyjnej w wodzie, prowadzonych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Zajęcia na basenie odbędą się w małych, kilkunastoosobowych grupach. Liczba godzin uczęszczania danego dziecka na nie zostanie uzależniona od decyzji lekarza, stopnia zaawansowania wady postawy i sprawności dziecka. Turnusy fizjoterapii obejmą około 15-20 godzin zegarowych.

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym wad postawy dzieci - zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia (alergie, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka, czy otyłość) - dotykają wg różnych źródeł od 50 do 60% uczniów. Rozwijają się podczas tzw. skoków wzrostowych (wiek 6-7 i 12-16 lat), gdy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa, problemów ginekologicznych u kobiet.

Informacje na temat programu będą przekazywane rodzicom bezpośrednio przez dyrekcje szkół. Za realizację programu odpowiedzialny jest NZOZ Arnica.

(Paulina Rybczyńska, Urząd Miasta Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%