Zamknij
REKLAMA

Beksiński na wyciągnięcie ręki. Wystawa prac artysty w Opinogórze

09:46, 21.09.2021 | P.P
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego jak i całego regionu, mają niepowtarzalną okazję obejrzeć wystawę prac Zdzisława Beksińskiego –malarza, fotografika, architekta, rzeźbiarza i rysownika. Dzieła tego wyjątkowego artysty są na wyciągnięcie ręki, a dokładnie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Otwarcie wystawy nastąpiło 16 września – było to spotkanie dla przedstawicieli mediów i zaproszonych gości. Dzień później obrazy Beksińskiego mógł oglądać już każdy zainteresowany. I tak będzie do końca października.

Do obejrzenia wystawy zaprasza jej pomysłodawczyni i osoba, która od kilku lat czyniła starania by sprowadzić spuściznę tego artysty do naszego powiatu – Joanna Potocka-Rak – starosta ciechanowski:

- Pokazanie twórczości Artysty tak złożonego jak Zdzisław Beksiński mieszkańcom Powiatu Ciechanowskiego to nie tylko stworzenie bliskości obcowania z działami wybitnymi, ale przede wszystkim stworzenie szczególnych warunków do dyskusji o złożoności natury ludzkiej i życia, w całej palecie i zakamarkach szarości. Zapraszając Państwa na wystawę szczególną, zapraszamy w podróż przez… Romantyzm nieoczywisty – podkreśla Joanna Potocka-Rak.

Na temat wystawy i jej lokalizacji w opinogórskim muzeum mówił dr Jarosław Serafin - dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest właścicielem prac artysty:

- Destynacja – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – może wydawać się zaskakująca jedynie dla najbardziej powierzchownie zaznajomionych z twórczością sanockiego artysty. Pozorna sprzeczność pomiędzy malarstwem Beksińskiego a ideami romantyzmu zanika tym bardziej, im głębiej zanurzamy się w bogatym świecie wewnętrznym wybitnego malarza, im lepiej poznajemy jego artystyczne fascynacje i pełniej rozumiemy jego spojrzenie na sztukę. Miejsce prezentowania prac wraz z jego niezwykłą atmosferą posłuży, być może, innemu spojrzeniu na genialnego artystę i jego niezwykłą sztukę – powiedział.

Dyrektor wprawdzie nie mógł uczestniczyć w uroczystym otwarciu wystawy, ale połączył się z zebranymi wirtualnie. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego by zorganizowanie tej wystawy było możliwe właśnie w Opinogórze.

- W sposób szczególny pragnę podziękować pani staroście Joannie Potockiej-Rak. Nie ukrywam, że z wielką determinacją i pasją walczyła o tę wystawę. A jej argumenty uznaliśmy za w pełni trafione. Propozycja terminu wystawy w Opinogórze zbiegła się w czasie z planami letniej wystawy w Warszawie. Miała znaczenie bliskość Opinogóry i Warszawy. Ale przede wszystkim miał znaczenie charakter i kształt miejsca, czyli Muzeum Romantyzmu. Dlatego, że to piękne miejsce, które niedawno podziwiałem, stwarza niepowtarzalną sposobność do zaprezentowania prac Beksińskiego w innym ujęciu, w propozycji spojrzenia bardzo niekonwencjonalnego i nieoczywistego jak to zaznaczono w tytule – podkreślał dyrektor Serafin.

Zachęcał również, by dzieła Beksińskiego każdy odbiorca interpretował przez pryzmat własnej wrażliwości, tym bardziej że obrazy nie posiadają nazw, nie narzucając kierunku interpretacyjnego. Poza obrazami na wystawie zobaczymy również zdjęcia i filmy przestawiające żonę artysty. Organizatorzy w ten sposób chcieli podkreślić ważną rolę tej kobiety, żyjącej niejako w cieniu utalentowanego męża. Wspierającej twórcę w jego pasji.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców powiatu ciechanowskiego, ale również całego regionu. Liczą również na obecność młodzieży szkolnej.

Uroczyste otwarcie wystawy zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie. Spotkanie prowadziła Małgorzata Milewska – wicedyrektor PCKiSz w Ciechanowie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Dostępna jest dla zwiedzających do 31 października 2021 r.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%