Zamknij
REKLAMA

Starostwo z Sercem

20:00, 19.11.2020 | GRZEGORZ KRAJEWSKI
Skomentuj Fot. Fundacja Siepomaga
REKLAMA

Krzewiąca się spontanicznie dzięki dobrym ludziom akcja stalowych serc do zbierania plastykowych korków-zakrętek na cele charytatywne, jakiś czas temu dotarła także do ziemi ciechanowskiej.

Joanna Potocka-Rak na rzecz pomocy

Dzięki inicjatywie Joanny Potockiej-Rak – naszej starosty powiatowej, przejrzysty pojemnik w kształcie niebieskiego serca zagościł także w centrum Ciechanowa vis-a-vis Starostwa Powiatowego przy ulicy 17-go Stycznia 7. Barwa serca została dobrana specjalnie, by ten obiekt małej architektury miejskiej harmonizował kolorystycznie z gmachem, przed którym stoi. – Serce nie musi być czerwone, tylko musi być pojemne – zauważa Anna Bartołd - kierownik Wydziału Promocji Powiatu i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Ciechanowie.

Zbiórka trwa

Celem bieżącej edycji powiatowego projektu zbierania zakrętek – trwającej od października do końca roku – jest wsparcie akcji gromadzenia środków na nierefundowane przez instytucje publiczne leczenie małej dziewczynki Laury, dotkniętej chorobą SMA typ 2 czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Jedynym ratunkiem jest terapia genowa, która może być sfinansowana ze środków prywatnych, co wobec kosztu dziewięciu milionów złotych bez szerokiego wsparcia społecznego jest niemożliwe.

Maleńka Laura

Ma nieco ponad półtora roku. – Do niedawna była pogodną, pełną życia małą dziewczynką. Dlaczego mówimy o tym w czasie przeszłym? Bo najpiękniejszy uśmiech coraz częściej znika z twarzy zastąpiony grymasem bólu i niewypowiedzianego cierpienia, które pojawia się zawsze podczas intensywnych ćwiczeń i rehabilitacji. Dlaczego musimy to oglądać? To pytanie zadajemy sobie co najmniej kilka razy każdego dnia. Wszystkiemu winna jest nieuleczalna choroba: SMA typ 2. Rdzeniowy zanik mięśni, który stopniowo odbiera siły. Sprawia, że własne ciało staje się wrogiem. Przekreśla przyszłość – czytamy słowa Rodziców w portalu Fundacji Siepomaga, która prowadzi konto dla Laury.

Czas na wagę życia

– Leczenie może zostać przeprowadzone pod warunkiem, że Laura nie osiągnie wagi granicznej. Kwalifikacja do leczenia zależy od wielu czynników, a każdy dzień oczekiwania jest ogromną stratą. Musimy działać. Zawalczyć o niemożliwe, zebrać siły, by ratować naszą córeczkę! Kwota jest niewyobrażalna, ale wierzymy w siłę dobroci ludzkich serc! Wierzymy w to, że zechcecie nam pomóc. Wspólnie musimy znaleźć wyjście z piekła choroby. Każdy, najmniejszy gest wsparcia jest dla nas na wagę zdrowia i życia Laury! Świadomość tego, że choroba każdego dnia będzie bezpowrotnie odbierać Laurze siły, jest dla nas paraliżująca. Nie możemy do tego dopuścić! – brzmi apel Rodziców w portalu Fundacji Siepomaga.

Serce napełnianie darem serc

Stojące przez Starostwem Powiatowym niebieskie serce od początku zbiórki napełniło się kolorowymi zakrętkami od różnych butelek już kilka razy. Teraz napełnia się po raz kolejny. Zakrętki są lekkie i tanie, trzeba ich dużo by coś znaczyły finansowo. Ale każda złotówka przybliża do sukcesu, przecież zbiórka trwa także w innych okolicach kraju. W sumie razem z pojedynczych korków-zakrętek robi się ich wielka i ciężka góra, jako surowiec recyklingowy warta mnóstwo pieniędzy. Pieniędzy dla maleńkiej Laury.

Anna Bartołd o zbiórce

– Reakcja mieszkańców powiatu na nową inicjatywę była dla nas ogromnym zaskoczeniem. W przeciągu niecałych dwóch tygodni nasze serce było opróżniane po raz szósty, nie licząc przypadku kiedy to pewnego dnia zgłosiła się do nas pani Marzena Suchecka. Zwróciła się z prośbą o możliwość przekazania 16 worków pełnych korków, których rzecz jasna nie przesypywaliśmy do serca – przekazała nam drogą mailową Anna Bartołd.

– W obecnej sytuacji gdzie wiele osób skupionych jest na problemach związanych z własnym zdrowiem, pracą zawodową, potrafimy również pozytywnie reagować na prośbę o pomoc drugiemu człowiekowi. Każdy, nawet najmniejszy wkład w zbiórkę plastikowych korków jest niezwykle ważny. Dlatego apelujemy nieustająco o pomoc i zaangażowanie – do Czytelników zwraca się za naszym pośrednictwem Pani Anna.

*****

Można także wesprzeć leczenie Laury dokonując wpłat poprzez Fundację Siepomaga: https://www.siepomaga.pl/laura-sma

 

(GRZEGORZ KRAJEWSKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%