Zamknij

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

14:00, 25.09.2020 | MBP w Ciechanowie
Skomentuj MBP w Ciechanowie
REKLAMA

Zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie, którego gościem będzie popularna i ceniona polska powieściopisarka Ałbena Grabowska. Spotkanie odbędzie się 2 października 2020 r. o godz. 17:00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

 

Obowiązują zapisy telefoniczne 23 672 28 88 

 

Ałbena Grabowska swoje niezwykłe, niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom.


Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, studia medyczne skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Jako neurolog pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.


Ałbena Grabowska nie planowała pisarskiej kariery. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.
Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat. Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka „Stulecie Winnych. Opowiadania”. Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. W 2018 roku rozpoczęto realizację serialu „Stulecie Winnych”. W obsadzie serialu znalazło się wielu znakomitych aktorów, m.in. Kinga Preis, Katarzyna Kwiatowska, Iwona Bielska, Adam Ferency, Jan Wieczorkowski, Rafał Królikowski i Olaf Lubaszenko.


Prócz Stulecia Winnych spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia „Alicja w krainie czasów”, kryminał „Ostatnia chowa klucz” oraz wciągające powieści „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” (Wydawnictwo Zwierciadło). Najnowsza powieść autorki zapowiadająca serię „Uczniowie Hippokratesa”, poświęcona jest Bogumiłowi Korzyńskiemu, lekarzowi w drugiej połowie XIX wieku.


Pisarka wcieliła się w swoich bohaterów trzykrotnie – po raz pierwszy wystąpiła jako tytułowa bohaterka na okładkach trylogii Alicja w krainie czasów, zagrała też niewielkie role w serii „Stulecia Winnych”.


Ałbena Grabowska jest mamą trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka. I to właśnie one – co sama przyznaje – są dla niej największą inspiracją. Mimo, że coraz więcej czasu poświęca pisaniu, wciąż jest aktywna zawodowo – przyjmuje pacjentów w jednej z przychodni w podwarszawskim Brwinowie. 

(MBP w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz