Jak już informowaliśmy na łamach PULSU, uchwałą Rady Miasta Ciechanów został 30 stycznia br. powołany zespół do opracowania treści tablic upamiętniających Polaków zamordowanych w nocy z 16 na 17 stycznia 1945 roku na dziedzińcu ciechanowskiego ratusza i w podwórzu domu przy ulicy Śląskiej 7. Niestety, obecny stan epidemii sprawia, że zespół nie może się spotykać.
Jak czytamy w podstawie prawnej styczniowej uchwały, jest ona wynikiem wcześniejszej uchwały Rady Miasta z końca listopada ub.r. „w sprawie rozpatrzenia wniosku o powołanie zespołu, który opracowałby treść nowej tablicy, zgodną z prawdą historyczną umieszczoną na elewacji budynku Urzędu Miasta Ciechanów”.
Uchwała z końca stycznia br. stanowi, że powołuje się „zespół do opracowania treści nowych tablic upamiętniających zamordowanie przez niemieckich okupantów mieszkańców Ciechanowa i okolicznych miejscowości na dziedzińcu ciechanowskiego ratusza i podwórzu domu przy ul. Śląskiej 7”.
W jego skład radni powołali: wnioskodawców – Janusza Witczaka i Norberta Orłowskiego, prof. Leszka Zygnera – rektora Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego Ciechanowie, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej (Bernard Grzankowski, Adam Krzemiński, Andrzej Piotrowski), Bogumiłę Umińską – przedstawicielkę Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Marka Kiwita – Wójta Gminy Ciechanów.
W skład zespołu powołano także przedstawicieli: Urzędu Miasta i Gminy Glinojeck (Lesław Nowakowski), Urzędu Gminy Gołymin-Ośrodek (Edyta Szczypińska) Urzędu Gminy Regimin (Izabela Skoneczna i Mariusz Barański) oraz Urzędu Miasta Ciechanów (Olga Zmudczyńska-Pabich i Justyna Wojciechowska).
Z grona radnych do zespołu powołano Roberta Kucińskiego i Stanisława Jankowskiego.
Zgodnie z podjętą uchwałą pierwsze posiedzenie zespołu zwołał Przewodniczący Rady Miasta Ciechanów, a w jego trakcie członkowie spośród siebie wybrali przewodniczącego.
Szefem Zespołu został znany ciechanowianin Janusz Witczak - badacz ciechanowskiej historii, autor prelekcji historycznych oraz wystąpień uzupełniających prezentacje. Emerytowany starszy oficer Wojska Polskiego. Również baczny obserwator lokalnej sceny publicznej i sygnalista problemów budzących kontrowersje. Bibliofil i badacz tekstów w językach źródłowych. Miłośnik przyrody i krajobrazu.
Doceniany przez środowisko historyków i regionalistów, szanowany przez grono przedstawicieli wielu środowisk, m.in. bibliotekarskiego, artystycznego, dziennikarskiego i samorządowego. Jego profesjonalna metodologia badań historiograficznych stanowi wiarygodny paradygmat dochodzenia do prawdy historycznej. Zakres tematyczny zainteresowań merytorycznych Janusza Witczaka współbrzmi z celami Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, a Jego dokonania uszczegóławiają i poszerzają dotychczasowe ustalenia w wielu wątkach poznawczych, wnosząc nowe spojrzenie na całokształt jak i wybrane zagadnienia regionalistyczno-dziejoznawcze. Wobec tych licznych osiągnięć Janusz Witczak jest naturalnym kandydatem do kolejnej Nagrody im. dr. Franciszka Rajkowskiego, połączonej z tytułem Ciechanowianina Roku w dziedzinie kultury.
Miejmy nadzieję, że gdy tylko ustanie stan zagrożenia to prace zespołu ruszą pełną parą i już niebawem wreszcie dowiemy się jaka jest prawda… Osoba przewodniczącego zespołu jest tego najlepszym gwarantem.
1 0
Ojej... I co Witczak będzie robił... ?
0 0
To komunistyczny oficerzyna, za jego czasów ludzie popełniali samobójstwa w jednostkach.
Cwaniak tęskniący za lewicą.
Może niech opowie o swoich interesach z Wardzinskim