Zamknij

Zaproszenie na prelekcję poświęconą najnowszej książce dr Teresy Kaczorowskiej

22:01, 12.02.2025 Aktualizacja: 22:06, 12.02.2025
Skomentuj Fot. K. Kosmala Fot. K. Kosmala

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza do Krzywej Hali (Plac Piłsudskiego 1) 26 lutego 2025 r. (środa) o godz. 17.00 na prelekcję poświęconą najnowszej książce dr Teresy Kaczorowskiej „Obława Augustowska w oczach świadka” połączonej z koncertem w wykonaniu Zespołu „My z Łomży”, który narodził się z inicjatywy i miłości do śpiewania żołnierzy i pracowników 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, przy współpracy z Klubem Wojskowym 18PLog. 

Obława Augustowska w oczach świadka (Warszawa 2024) to książka o Obławie Augustowskiej, pokazana poprzez życie i działalność księdza prałata Stanisława Wysockiego (ur. 1.03.1938 r. – zm. 7.11.2024 r.), niezłomnego kapłana z Suwałk, świadka historii i społecznego bojownika o prawdę o największej powojennej zbrodni komunistycznej. Mocno doświadczony już w dzieciństwie, kiedy 28 lipca 1945 r. Rosjanie przy pomocy polskich komunistów, zabrali na Jego oczach ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści, jak tysiące innych „zabranych” tamtego lipca. 

Książka ta opowiada również o Jego młodości z piętnem „rodziny bandyckiej”, o pracy duszpasterskiej, w tym jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży,  pierwszego kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, a także Akowców, Sybiraków, proboszcza kilku parafii północno-wschodniej Polski. Chociaż był nękany przez bezpiekę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Polski i wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Do sędziwego wieku walczył nie tylko o prawdę o Obławie Augustowskiej, ale także o swoją godność, bo ataków oraz prób skompromitowania Go i deprecjacji cały czas nie brakowało.

Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badaczka historii najnowszej, reporterka, poetka, animatorka kultury. Jest autorką 8 zbiorów poezji i 20 książek prozą, w tym ostatnich czterech przybliżających Obławę Augustowską: Obława Augustowska (Warszawa 2015) wydanej też w j. angielskim w przekładzie Haliny Koralewski pt. The Augustów Roundup of July 1945 (USA 2023), Dziewczyny Obławy Augustowskiej (Warszawa 2017), Było ich 27 (Warszawa 2020) oraz Obława Augustowska w oczach świadka (Warszawa 2024), a także wielu artykułów prasowych i prac naukowych. Uczestniczka licznych spotkań autorskich i konferencji, w kraju i na świecie. 

Prezes Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie i Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie. Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2021), Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014, 2023). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2003/2004) i dwukrotnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2023).

 

***

Zespół „My z Łomży” narodził się z inicjatywy i miłości do śpiewania żołnierzy i pracowników 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, przy współpracy z Klubem Wojskowym 18PLog. Od momentu powstania (sierpień 2022) Zespół cieszy się wsparciem dowódcy Pułku, płk. Pawła Gałązki oraz dużą sympatią odbiorców. W swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, religijne, jak też utwory muzyki rozrywkowej. 

Zespół „My z Łomży” koncertuje podczas licznych uroczystości, uczestniczy w spektaklach słowno-muzycznych, konkursach, festiwalach. Zdobył wiele nagród ogólnopolskich i regionalnych, m.in. zajął III miejsce podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Lublińcu (2023), III miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Turystycznej „O złotą nutkę Ustrzyckich Gór” w Ustrzykach Dolnych (2023), a podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wojskowej i Patriotycznej „O Srebrne Skrzydło” w Świdwinie otrzymał główną nagrodę Grand Prix (27.10.2023). W lipcu 2024 r. Zespół występował podczas Dni Kultury Polskiej w Kiejdanach na Litwie, gdzie gościła też grupa pisarzy ze Związku Literatów na Mazowszu. 

Za działalność artystyczną Zespół „My z Łomży” otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży (20 marca 2024).

Obecny skład zespołu tworzą: 

Izabela Ostaszewska – urodzona i wychowana w Łomży. W latach 2003–2021 była instruktorem ds. folkloru i plastyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, realizując liczne projekty i przedsięwzięcia muzyczne, plastyczne, recytatorskie i teatralne o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim (m.in. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej). Od 2021 r. jest instruktorem w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Za działalność na rzecz krzewienia kultury zastała uhonorowana m.in. dyplomami uznania Ministra Obrony Narodowej oraz Starosty Łomżyńskiego.

Katarzyna Śledziewska – łomżynianka, śpiewa od najmłodszych lat. Ukończyła PSM I st. w klasie skrzypiec w Łomży. Przez 10 lat była członkiem orkiestry „GaudeAmus”, który działał przy parafii św. Krzyża w Łomży, z którą nagrała 2 płyty: „On mówi do ciebie” (2013) oraz „Wiarą ruszę góry” (2014). Od 2020 r. jest pracownikiem cywilnym w łomżyńskiej jednostce wojskowej. 

Martyna Jankowska – rodowita łomżynianka, śpiewa i występuje od dziecka. Była członkiem w scholach parafii łomżyńskiej, swoim wokalem uświetniając wiele wydarzeń, przyjęć okolicznościowych, festynów i imprez charytatywnych. Obecnie jest pracownikiem cywilnym 18. Pułku Logistycznego w Łomży, dokładnie klubu wojskowego, którego zadaniem i misją jest krzewienie kultury i fuzja środowiska wojskowego z cywilnym.

Tomasz Wiśniewski – wokalista, absolwent Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej na wydziale jazzu, specjalność wokalistyka. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu, specjalność wokalistyka. Aktualnie żołnierz 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

Bartosz Rafałowski – rodowity łomżynianin. Laureat konkursów wokalnych i recytatorskich w Łomży, m.in. podczas Przeglądu Zespołów Rockowych „Łomot” w Łomży, jako członek zespołu „Hard Reset” (II nagroda, 2024). W latach 2016-2020 należał do Grupy Teatralnej „Teatr Aktywny” w MDK w Łomży. Miłośnik przyrody, kultury i historii regionu łomżyńskiego. Od najmłodszych lat (od 7 roku życia) należy do Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew”, kultywującej wartości i historię związaną z losami żołnierza polskiego, a dokładniej żołnierza ziemi łomżyńskiej na przełomie wieków. Organizator cyklicznej rekonstrukcji walk pod Nowogrodem. Członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód”, której celem jest dbanie o miejsca pamięci, relikty i historię żołnierza polskiego związanego z 18. Dywizją Piechoty. Należy też do Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Scubamaniak, która prowadzi akcje archeologiczne na terenie regionu łomżyńskiego.

Redakcja PULSu sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.

(MBP w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%