Zamknij

III edycja konkursu historyczno - plastyczno - literackiego - przed nami wręczenie nagród

12:56, 12.03.2024 Nina Matczak-Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie/KB Aktualizacja: 13:40, 12.03.2024
Skomentuj Arch. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Arch. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

22 marca 2024 r. w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, przy ul. Zamkowej 1 odbędzie się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu  "MOJE MAZOWSZE" III EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNEGO PLASTYCZNO-LITERACKIEGO „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu".

Konkurs MOJE MAZOWSZE III EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNEGO PLASTYCZNO-LITERACKIEGO „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu” adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych mieszkających i uczących się na Mazowszu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Ogólne przesłanie całego cyklu konkursu „Moje Mazowsze” ma za zadanie budować tożsamość regionalną, wzmocnić więzi społeczne i poczucie dumy z przynależności do wspólnoty mazowieckiej, jak również poszerzyć wiedzę na temat historii Mazowsza oraz popularyzować ten region Polski. Tegoroczny temat konkursowy brzmi: „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu”.

Na konkurs wpłynęło 700 prac. Wyłoniono 67 Laureatów.

Uczniowie klas I - III oraz IV - VI mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną w dowolnym formacie przedstawiającą kapliczki i krzyże znajdujące się na Mazowszu. Do pracy należało załączyć zdjęcie wybranej kapliczki czy też wybranego krzyża.

Natomiast uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych mieli za zadanie przygotować album o wybranej kapliczce lub wybranym krzyżu na Mazowszu wraz z opisem jej/jego historii lub opowiadanie (np.: legenda, ciekawostka).

Uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 22 marca 2024 r. (piątek) w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, przy ul. Zamkowej 1:

- o godzinie 10:00 uczniom klas I - III oraz VII - VIII

- o godzinie 12:00 uczniom klas IV - VI oraz szkół ponadpodstawowych.

Nagrody w konkursie ufundowała firma ORLEN S.A. , Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

 

Przydrożne kapliczki i krzyże są częstym widokiem w krajobrazie Polski. To niewielkie budowle sakralne lub proste konstrukcje z krzyżem, które zwykle znajdują się na skrzyżowaniach dróg lub w innych miejscach przy drogach. Pełnią ważny element kultury i tradycji ludowej. W Polsce przydrożne kapliczki i krzyże mają długą historię. Często budowane były jako wyraz wdzięczności za ocalenie z niebezpieczeństwa lub jako wotum za spełnienie modlitw. „Mała architektura sakralna” była wznoszona również na pamiątkę ważnych wydarzeń historycznych lub ku czci świętych. Choć wiele z nich zostało zniszczonych w czasie wojen i okupacji część udało się odrestaurować, a dba o nie społeczność lokalna, która docenia ich piękno i kulturową wartość.

 

(Nina Matczak-Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie/KB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%