Zamknij

Rycerze Farskiej Góry

AG + 21:37, 18.02.2024 Aktualizacja: 09:37, 22.02.2024
Skomentuj AG AG

Głównym założeniem Projektu jest wykonanie projektu rzeźb trzech rycerzy wraz z odlewem z brązu oraz ich montaż na postumencie u podnóża Farskiej Góry.

Do zagłosowania na Projekt w ramach Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego zachęca jego pomysłodawczyni Alicja Gąsiorowska.

Link do głosowania: - KLIKNIJ TUTAJ

Szczegółowy opis Projektu:

Pomysł na wykonanie projektu rzeźb trzech rycerzy wraz z odlewem z brązu oraz ich montaż na postumencie u podnóża Farskiej Góry od strony ulicy 3 Maja to kontynuacja realizowanego od 2018 r. autorskiego projektu „Ciechanów Miastem Rycerzy”. Rycerski szlak wiedzie od Zamku Książąt Mazowieckich, poprzez okolice ratusza i placu Jana Pawła II, pasażem ulicy Warszawskiej do podnóża Farskiej Góry w kierunku ulicy 3 Maja.

Projekt ten to inicjatywa społeczna, dzięki której w krajobraz miasta wpisały się dotychczas cztery figury rycerzy z brązu.

Dwóch pierwszych rycerzy pojawiło się w Grodzie nad Łydynią ponad pięć lat temu - rycerz Cieszko strzeże Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, zaś rycerz Onufry stanowi wizytówkę Hotelu Korona. W 2021 r. w przestrzeni publicznej Ciechanowa pojawiły się dwie kolejne figury rycerzy z brązu: rycerz Janusz I Starszy, który strzeże Niepublicznego Przedszkola Zamkowe Skrzaty oraz rycerz Zygmuś - Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

Pierwsze trzy rzeźby zostały sfinansowane przez ciechanowskich społeczników i osoby prywatne a ich autorem jest artysta rzeźbiarz Marek Zalewski, natomiast odlew z brązu czwartego rycerza został sfinansowany przez Samorząd Powiatowy i Stowarzyszenie „Wrzuć na luz” zaś autorem rzeźby wybranym w ramach konkursu jest artysta rzeźbiarz Michał Selerowski.

W 2019 roku mieszkańcy Ciechanowa ustanowili oficjalny Rycerski Rekord Polski w ilości osób w stroju rycerza (w liczbie 150), które zorganizowało Stowarzyszenie „Wrzuć na luz” i Muzeum Szlachty Mazowieckiej na dziedzińcu ciechanowskiego Zamku.

Jako autorka Projektu „Ciechanów Miastem Rycerzy” w listopadzie 2023 roku otrzymałam akceptację Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie na wskazaną przeze mnie lokalizację dotyczącą umiejscowienia trzech figur rycerzy z brązu u podnóża Farskiej Góry zgodną z załącznikiem graficznym i z uwagą aby forma nowych figur była kontynuacją rozwiązań zastosowanych wcześniej (kształt, wielkość, materiał).

W lutym, w ramach Projektów ogólnomiejskich Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego nasz Projekt „Rycerze Farskiej Góry” stanął w szranki wśród 20 innych.

Jest wyjątkowy, gdyż promuje i sławi nasze dumne miasto i może być rozpoznawalny nie tylko w Polsce jako miasto rycerzy ale i za granicą jako przykład oddolnej inicjatywy społecznej.

Dołącz do nas. Miej swój udział w kolejnej cegiełce upiększania i rozsławiania naszego miasta. GłosujMy na rycerzy!!! Zróbmy to Razem!!!

Alicja Gąsiorowska

Link do głosowania: - KLIKNIJ TUTAJ

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%