W roku 2023 Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odchodzi Jubileusz 50-lecia. Trzydniowe uroczystości, które będą odbywały się pod honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, rozpoczną się we wtorek 5 września. Z tej okazji Muzeum przygotowało wiele wydarzeń, m.in. wystawy i prelekcje. Nie zabraknie również uroczystej Gali jubileuszowej.
Trwają przygotowania największej wystawy czasowej w historii Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Wystawy jubileuszowej pt.:” Orient w polskim zwierciadle-wpływy tureckie na kulturę sarmacką”. Ekspozycja przeniesie Państwa do czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego, władcy Imperium Ottomańskiego.
Na ekspozycji mieszczącej się w dworze w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, zobaczą Państwo zabytki będące dowodem wysokiej kultury artystycznej Turków, z którymi nie tylko przez lata walczyliśmy, ale którzy byli dla nas także inspiracją do rozwoju własnej kultury. We współpracy m.in z polskimi i tureckimi muzeami podjęło się przedstawienia procesu przenikania się kultur: wpływu na stroje polskiej szlachty, militaria, zapożyczenia językowe oraz tematy występujące w malarstwie i obyczajach.
ZŁOTY JUBILEUSZ ( 5 - 7 września 2023r.)
Obchody ZŁOTEGO JUBILEUSZU rozpoczną się 5 września 2023r. (wtorek) w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie sesją naukową pt.: „Szlachta mazowiecka - potomkowie rycerzy pogranicza”. Po sesji o godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie jednej z głównych wystaw jubileuszowych pt.:„ Orient w polskim zwierciadle-wpływy tureckie na kulturę sarmacką”. Wystawa ukaże proces przenikania się kultur oraz obszar wpływów tureckich na kulturę polską, który był najbardziej widoczny w XVI, XVII i XVIII wieku.
6 września 2023r (środa)
Kolejnego dnia w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie/Oddziale Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbędzie się zebranie założycielskie stowarzyszenia „Polskie Bractwo Kontuszowe”, którego celem będzie podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działalność stowarzyszenia polegać będzie na współpracy wielu podmiotów, opartej na wymianie ich bogatych i zróżnicowanych doświadczeń.
Kolejnym punktem z wydarzeń uroczystości jubileuszowych 6 września będzie otwarcie dwóch wystaw czasowych w budynku ekspozycyjnym w Ciechanowie.
O godz.17.00
„Józef Unierzyski (ok.1861-1948) – malarz akademicki, uczeń i zięć Jana Matejki rodem z mazowieckiej szlachty”.
oraz o godz.18.00
„Od tego się zaczęło….wystawa jubileuszowa z okazji 50 -lecia istnienia muzeum w Ciechanowie”.
7 września 2023r. (czwartek)
O godzinie 10.00 rozpocznie się Msza Święta w Kościele pw. Św. Józefa w Ciechanowie.
O godzinie 12.00 zapraszamy na Gala jubileuszową, która odbędzie na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Podczas uroczystości wystąpi zespół Tre Voci i Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego.
Po zakończeniu Gali Jubileuszowej będzie miała miejsce druga część uroczystości. W Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odbędzie się m.in. uroczyste odsłonięcie pomnika Aleksandra Świętochowskiego (po renowacji) i koncert kwartetu smyczkowego.
Redakcja PULSU sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie to instytucja kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Misją Muzeum Szlachty Mazowieckiej jest prowadzenie badań, gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Północnego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem tradycji szlacheckich.
Ciechanowskie Muzeum zostało powołane uchwałą Nr 106/352/72 Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Ciechanowie z 1972 r. i rozpoczęło swą działalność 1 stycznia 1973 r., pod nazwą Muzeum Zamku. Trzy lata później nazwę zmieniono na Muzeum Historyczne, które w 1979 r. decyzją Wojewody Ciechanowskiego przekształcono w Muzeum Okręgowe. Z kolei zarządzeniem Nr 1/98 Wojewody Ciechanowskiego z dnia 13 stycznia 1998 roku nazwę zmieniono na Muzeum Szlachty Mazowieckiej i w grudniu tego samego roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki muzeum wpisano do Państwowego Rejestru Muzeów. Z chwilą likwidacji województwa ciechanowskiego muzeum uzyskało status samorządowej instytucji kultury. W 1998 –zmieniło nazwę na Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Siedziba administracji muzeum oraz budynek ekspozycyjny mieszczą się w dwóch obiektach, położonych w Ciechanowie, przy ulicy Warszawskiej. W Ciechanowie znajduje się również najcenniejszy, ze względu na wartość historyczną, obiekt zabytkowy muzeum - Zamek Książąt Mazowieckich, zaś w oddalonej o kilka km od Ciechanowa Gołotczyźnie mieści się oddział ciechanowskiego muzeum - Muzeum Pozytywizmu. Do struktury organizacyjnej w Muzeum Szlachty Mazowieckiej wchodzą następujące działy: Archeologiczny, Historyczny, Etnograficzny, Sztuki, Oświatowy, Kadrowo-Administracyjny, Księgowości oraz powołany w lipcu 2023 r. dział Promocji i Komunikacji.
Muzeum choć dysponuje niewielką powierzchnią sal wystawowych, prowadzi szeroką działalność wystawienniczą. Organizuje m.in. wystawy, odczyty, prelekcje, spotkania muzealne, konkursy, warsztaty, lekcje muzealne oraz koncerty i imprezy plenerowe. Działalność ta skoncentrowana jest na organizacji przedsięwzięć adresowanych do odbiorców w różnym wieku, mających na celu zainteresowanie społeczeństwa wielopokoleniowego tożsamością kulturową. Od wielu lat Muzeum jest głównym organizatorem imprez plenerowych takich jak: „Zajazd Szlachecki”, „Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych”, ”Kwiaty Ogrodów”, „Mazowieckie Majowe Muzykowanie”, „Spotkania z historią” i „Zamkowe podróże w czasie”, od niedawna do grona tych wydarzeń dołączył cykl koncertów „Muzyka Świata w Mazowieckim Dworze”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz