Działo się w Szkole Podstawowej w Gołyminie-Ośrodku! W roku szkolnym 2022/2023 klasy szóste brały udział w projekcie “Around the year – holidays In songs and experiments” realizowanym w ramach Programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego krajowym realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Program był szeroki i obejmował wiele aspektów językowych - komunikację, słownictwo, gramatykę, a wszystkie bazowały na piosenkach i eksperymentach, które uczniowie przeprowadzali na zajęciach. Sprawdzali m.in. jak działa w praktyce proces utleniania, odseparowywali chlorofil z liści, dmuchali balon drożdżami, tworzyli galaktyki zamknięte w butelce, obserwowali jak tworzy się jeż z cynku i chlorku cyny, tworzyli burzę śnieżną. Oprócz tego miały miejsce inne liczne mniejsze aktywności – koło życia jabłek, tworzenie drzewa z odciśniętych dłoni, modele molekularne, mapy myśli, gra w lustrzane odbicia słów, domino, memory, I have – who has, tworzenie książeczek, girland słownych, a to wszystko przy akompaniamencie piosenek, które pomogły przyswoić słownictwo, wyrażenia językowe i zastosować gramatykę w praktyce. Udało się nam również odwiedzić miejscową piekarnię, gdzie zostaliśmy ugoszczeni cieplutkimi bułeczkami i zgłębialiśmy tajniki produkcji pieczywa, właściwości drożdży i zakwasu chlebowego. Wybraliśmy się do Parku Nauki Torus, gdzie poznaliśmy możliwości prądu, a także do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gołyminie-Ośrodku, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty na temat budowy książki i podziału gatunków literackich. Dzięki środkom z grantu udało się zakupić niezbędny sprzęt, który ułatwił i uatrakcyjnił naukę języka angielskiego.
Jednym z elementów tego programu była szeroko pojęta pomoc pszczołom – uczniowie stworzyli gazetkę informującą o mieszkańcach łąki, stworzyli ekonomki dla owadów zapylających, a także nawiązali współpracę z Fundacją Ekologiczną „ARKA” i , która przekazała paczkę nasion przyciągającą pszczoły, która urozmaici przyszkolny ogródek, a także z Fundacją Ratujmy Pszczoły, dzięki której udało się posadzić 10 drzewek przyjaznych pszczołom. Dołączyliśmy do akcji „Ratuj pszczoły” organizowanego przez Unique One sp.z.o.o. Przeprowadziliśmy warsztaty w przedszkolu, przybliżając maluchom wiedzę na temat pszczół i pracy pszczelarza. Partnerem programu INNES jest norweska organizacja pozarządowa ByBi z siedzibą w Oslo działająca na rzecz zwiększania wiedzy i świadomości na temat znaczenia pszczół w funkcjonowaniu ekosystemów zamieszkałych przez ludzi. Nauczycielka szkoły Pani Agnieszka Czaplicka została zaproszona na 4 dniową wizytę studyjną do Oslo, gdzie zapoznała się z tym ciekawym nurtem w edukacji. Nabyta wiedza i doświadczenie została przekazana uczniom szkoły.
W ciągu roku szkolnego jeden z uczniów korzystał z dodatkowych zajęć online z wolontariuszem Fundacji, a dwoje uczniów wyjechało na dofinansowany obóz językowy na Mazurach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulsciechanowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz