Zamknij

Telomery – wieczna młodość?

17.45, 17.01.2023 Park Nauki Torus / KB Aktualizacja: 20.24, 23.01.2023
Skomentuj Park Nauki Torus
REKLAMA

19 stycznia o godz.18.00 w Parku Nauki Torus w Ciechanowie odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z nauką dla dorosłych pn. Telomery – wieczna młodość?

Czym jest starzenie się?

Jest to proces, zależny od wielu czynników, wewnętrznych i zewnętrznych, właściwy wszystkim żywym organizmom. W wymiarze biologicznym polega na zmniejszaniu się zdolności regeneracji ustroju, spadku zdolności samoodnawiania się komórek i tkanek, wreszcie – osłabieniu zdolności adaptacyjnych organizmu. O trwaniu życia danego osobnika decyduje współdziałanie wielu genów zaangażowanych w procesy życiowe, zachodzące w organizmie. Starzenie się to proces celowy, zaprogramowany przez naturę, regulowany przez geny. W trakcie życia dochodzi do licznych uszkodzeń materiału genetycznego (chromosomów). Komórkowe teorie starzenia się zakładają, że liczba podziału komórek jest ściśle określona. Przyczyną starzenia się i, w konsekwencji, śmierci komórki jest utrata zdolności dalszego dzielenia się, wywołana skróceniem końcówek chromosomów, czyli telomerów.

Marzeniem wielu jest „zatrzymanie się” w młodości, ale czy to marzenie jest możliwe do spełnienia?

Na to i wiele innych pytań odpowie Anna Długajczyk – doktoranta w Instytucie Biofizyki i Biochemii Polskiej Akademii Nauk.

Zapisy na spotkanie pod numerem telefonu 23 674 93 13

(Park Nauki Torus / KB)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%