Zamknij

Co nowa ustawa o dochodach samorządów oznacza dla Ciechanowa?

21:20, 24.10.2024 Aktualizacja: 21:27, 28.10.2024
Skomentuj UM Ciechanów UM Ciechanów

O blisko 11 mln zł powiększą się dochody budżetu Ciechanowa w 2025 roku z powodu przyjęcia przez parlament nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to przyrost o 7% w relacji do obecnego systemu finansowania samorządów. Nowe regulacje mają częściowo rekompensować samorządom ubytki w budżetach spowodowane wprowadzeniem od 2022 roku reformy podatkowej tzw. Polskiego Ładu oraz bardziej uniezależnić lokalne budżety od rządowych decyzji. Z punktu widzenia mieszkańca nowe przepisy mają neutralny charakter, gdyż dotyczą przepływów finansowych pomiędzy budżetem państwa a budżetami samorządów.

W poniedziałek 21 października br. prezydent RP podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uchwaloną przez Sejm RP i Senat RP. Nowa ustawa zmienia sposób naliczania dochodów samorządów z tytułu PIT i podatku CIT. Będą one liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, a nie - jak do tej pory - od podatku należnego, czyli po odliczeniu ulg i zwolnień. Dodatkowo samorządy będą partycypować w podatku PIT pobieranym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowa ustawa zamiast obecnych części subwencji ogólnej dla samorządów, wprowadza pojęcie potrzeb finansowych JST, które będą podlegać finansowaniu dochodami z tytułu udziału w PIT i CIT. Wyróżnia się pięć rodzajów potrzeb: wyrównawcze, oświatowe, rozwojowe, ekologiczne i uzupełniające. Ustawa zawiera metody kalkulacji wysokości tych potrzeb. Jeśli dochody z udziału w PIT i CIT danej JST okażą się niewystarczające do pokrycia wyliczonych potrzeb finansowych, samorząd dostanie subwencję ogólną z budżetu państwa.

Co nowe regulacje oznaczają dla Ciechanowa? Dochody budżetu miasta w 2025 roku zwiększą się o 10 939 711 zł. Stanowi to 7% wzrost w stosunku do obowiązujących zasad ustalania dochodów podatkowych miasta.

– To pozytywna wiadomość, że zwiększy się strona dochodowa. Właśnie na niej wszyscy koncentrują się najmocniej. Natomiast musimy pamiętać, że jest też strona wydatkowa, która również rośnie i to w sposób niezależny od samorządów. Przykładem jest chociażby płaca minimalna czy 5% wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, na które musimy zapewnić środki w budżecie Ciechanowa. Reforma jest krokiem w dobrym kierunku, ale potrzebne są kolejne zmiany, m.in. przejęcie przez państwo wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli oraz zgodne z ustawą pełne finansowanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej przez budżet państwa. O to zabiegamy jako Związek Miast Polskich w rozmowach z rządem – komentuje prezydent Krzysztof Kosiński.

Celem uchwalonej przez parlament ustawy było wzmocnienie i ustabilizowanie finansów samorządów poprzez zwiększenie ich dochodów własnych oraz zmniejszenie wpływu zmian podatkowych na dochody podatkowe samorządów. Zmiany ustawowe nie mają żadnego wpływu na dochody obywateli, gdyż dotyczą przepływów podatkowych pomiędzy budżetem państwa a budżetami jednostek samorządu terytorialnego.

 

 

 

 

 

(Paulina Rybczyńska/UM Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%