Zamknij
REKLAMA

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczących źródeł ciepła

14:50, 18.01.2022 | Paulina Rybczyńska, Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów
Skomentuj UM Ciechanów
REKLAMA

Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do złożenia deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek nakłada ustawa uchwalona przez parlament. W przypadku budynków, w których źródła ciepła uruchomiono przed 1 lipca 2021 r. czas na złożenie deklaracji minie 30 czerwca 2022 r. Na zgłoszenie nowszych źródeł ogrzewania przewidziano 14 dni od ich uruchomienia.

Obowiązek złożenia deklaracji informującej o źródle ciepła ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych. Źródło ogrzewania trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). O terminie na złożenie deklaracji decyduje data uruchomienia źródła ciepła.

Deklaracje dotyczące źródeł ogrzewania, które uruchomiono przed 1 lipca 2021 r. należy złożyć najpóźniej 30 czerwca 2022 r. Natomiast w przypadku budynków, w których źródło ciepła uruchomiono po 1 lipca 2021 r. zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania.

Zgłoszeniu podlegają wszystkie źródła ciepła. To m.in. miejska sieć ciepłownicza, kotły na paliwo stałe, kominki, kozy, ogrzewacze na paliwo stałe, piece kaflowe na paliwo stałe, kuchnie węglowe, bojlery gazowe, podgrzewacze a także pompy ciepła czy kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Deklarację można złożyć przez Internet na stronie - kliknij tutaj. Ta opcja jest dostępna dla osób, które posiadają profil zaufany albo e-dowód. Możliwe jest też dokonanie zgłoszenia w formie papierowej. Wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Ciechanów ul. Wodna 1, 06-400 Ciechanów.

Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Obowiązek złożenia deklaracji powstał w wyniku nowelizacji przez parlament ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

(Paulina Rybczyńska, Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%