Zamknij
REKLAMA

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek

19:00, 23.11.2021 | PR/UM Ciechanów
Skomentuj UM Ciechanów
REKLAMA

Miasto przedłuży na kolejny rok „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w Gminie Miejskiej Ciechanów”. Rodzice 12-letnich dziewczynek będą mogli skorzystać z możliwości bezpłatnego doszczepienia bądź zaszczepienia dzieci.

Program bezpłatnych szczepień 12-letnich dziewczynek mieszkających na terenie Ciechanowa obowiązuje w mieście na lata 2018-2021. Od 2018 roku do września 2021 roku zaszczepiono ogółem 301 dziewczynek. Koszt realizacji programu wyniósł 113.564,70 zł. Program zostanie przedłużony co najmniej do końca 2022 roku.

– Sczepienia dla dziewczynek w Ciechanowie są w pełni bezpłatne, finansowane z budżetu miasta. Przy rosnących obecnie kosztach wychowania dzieci chcemy ulżyć rodzicom w zakresie dostępu do nowoczesnej opieki zdrowotnej i profilaktyki. Ostatnio opublikowane badania z Wielkiej Brytanii wskazują na ogromną skuteczność zapobiegania przez szczepienia występowaniu raka szyjki macicy – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych Ministerstwa Zdrowia, obejmującym szczepienia obowiązkowe oraz zalecane, szczepienia przeciwko wirusowi HPV znajdują się w wykazie szczepień zalecanych, które nie są w pełni finansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia. Od listopada 2021 r. rząd tylko częściowo refunduje zakup szczepionek. Rodzice muszą ponieść 50 proc. kosztów. W przypadku ciechanowskiego programu szczepienia są w pełni bezpłatne.

W Ciechanowie realizatorem programu szczepień dla 12-letnich dziewczynek, na podstawie umowy, jest Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Miasto zaprosiło do współpracy specjalistów z dziedziny zdrowia. Program funkcjonuje od połowy marca 2018 roku i na wszystkich etapach opracowania konsultowany był z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim, Wydziałem Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ. Konsultację naukową zapewniła prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zapisy prowadzi szpital w Ciechanowie. Również w szpitalu można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące szczepienia. Kontakt: Podstawowa Opieka Zdrowotna SSzW – nr tel. 23 673 02 34 oraz Poradnia Położniczo-Ginekologiczna SSzW – nr tel. 23 673 02 30.

W dniu 5 listopada 2021 roku na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia

Publicznego opublikowano wyniki badania obserwacyjnego opartego na rejestrach,

oceniającego efekty krajowego programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka

ludzkiego (HPV) w Wielkiej Brytanii. Badacze podkreślają, że szczepionka przeciw HPV ratuje życie, dając blisko 90% skuteczność w grupie wiekowej której dotyczy program. Do czerwca 2019 roku odnotowano około 450 mniej przypadków raka szyjki macicy i 17 200 mniej stanów przedrakowych CIN3 w porównaniu do sytuacji oczekiwanej, gdyby nie było realizowanych szczepień przeciw HPV.

Decyzję o przedłużeniu programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV na kolejny rok podejmą radni na listopadowej sesji Rady Miasta Ciechanów.

 

Paulina Rybczyńska

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

Jakich treści szukasz na lokalnych portalach internetowych?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(PR/UM Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%