Zamknij
REKLAMA

Wspólna przysięga uczniów klas mundurowych i terytorialsów

08:51, 13.07.2021 | AS / 5MBOT
Skomentuj
REKLAMA

76 elewów oraz 58 terytorialsów zakończyło szkolenie wojskowe, które rozpoczęli wraz z początkiem wakacji w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT. W piątek złożyli przysięgę wojskową. 

9 lipca przysięgi wojskowe żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową odbyły się również w 1 Podlaskiej, 2 Lubelskiej oraz 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a w ciągu całego weekendu szeregi WOT wzmocniły się o 700 nowych terytorialsów.

Tym razem szkolenie nowych żołnierzy było wyjątkowe, ponieważ podwójne. Ochotnicy do terytorialnej służby wojskowej w ramach projektu Wakacje w WOT odbywali szkolenie podstawowe w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a po kilku dniach dołączyli do nich absolwenci klas mundurowych, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkoleniu skróconej służby przygotowawczej. Byli to uczniowie 13 szkół z województwa mazowieckiego, którzy uczestniczyli w III edycji programu Certyfikowane Klasy Wojskowe.

Wyjątkowa była również przysięga, ponieważ pierwszy raz od ponad roku przysięgającym żołnierzom mogły towarzyszyć rodziny i bliscy.

Skrócona służba przygotowawcza

Kadeci szkolili się po 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Łącznie odbyli 77 godzin praktyki oraz 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończył egzamin, a przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkolenia i jednocześnie przepustką do służby zawodowej

- to kolejny etap mojej ścieżki przyszłościowej, będę mogła połączyć swoją pasję z pracą – powiedziała szer. elew Zuzanna Gajda.

Szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej dla młodzieży okazało się wymagające, jak zaznaczył instruktor, kpr. Michał Cios - nie było żadnej taryfy ulgowej, staraliśmy się by przez te 12 dni poczuli prawdziwe wojsko, żeby poczuli, że nie jest to łatwe szkolenie.

Terytorialsi to głównie osoby młode

27% uczestników szkolenia podstawowego to także ludzie młodzi, osoby w wieku 18 – 20 lat, które zdecydowały się wykorzystać przerwę w nauce i studiach, by odbyć szkolenie podstawowe.

- zdałam maturę i od razu przyszłam do Wojsk Obrony Terytorialnej, chciałam przeżyć coś nowego i sprawdzić siebie – powiedziała szer. Karolina Leszczyńska.

Wśród przysięgających żołnierzy była m.in. Zuzanna Pietrzak, mieszkanka powiatu przasnyskiego, studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Na przeszkolenie w ramach Wakacje w WOT zgłosiła się razem ze swoją mamą, razem też złożyły przysięgę wojskową. Inspiracją do wstąpienia w szeregi terytorialsów był ojciec szer. Zuzanny Pietrzak, który również jest żołnierzem 5 Mazowieckiej Brygady OT.

Szkolenie podstawowe jest wstępem do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w ramach, której żołnierze - ochotnicy będą szkolić się przez najbliższe 3 lata, a tym samym wzmocnią potencjał obronny państwa.

Ty też możesz zostać jednym z nas!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl),  który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe szkolenie rozpocznie się jeszcze w czasie wakacji – 20 sierpnia, a zakończy 4 września.

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służy 28 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(AS / 5MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%