Zamknij

2 maja wywieśmy również Flagę Mazowsza

22:02, 30.04.2021 Samorząd Województwa Mazowieckiego Aktualizacja: 22:03, 30.04.2021
Skomentuj Samorząd Województwa Mazowieckiego Samorząd Województwa Mazowieckiego

W miastach Mazowsza m.in. w Warszawie, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i w Ostrołęce – władze regionu wspólnie z prezydentami wywiesili Flagę Województwa Mazowieckiego. Wizerunek białego orła na czerwonym tle, można również zobaczyć w całym województwie, na urzędach miast, gmin, ale także na masztach przy siedzibach OSP czy przy szkołach. – Zbliża się drugi maja. To doskonała okazja, aby obok flagi Rzeczypospolitej wywiesić również naszą Mazowiecką – zachęca marszałek Adam Struzik.

 

Symboliczne znaczenie flagi dla budowania wspólnoty mazowieckiej zauważył podczas jej wywieszania na Placu Obrońców Warszawy w Płocku, prezydent Andrzej Nowakowski. 

– Widok łopoczącej na wietrze flagi zawsze napawa dumą i budzi pozytywne odczucia. Ta duma z bycia Mazowszanami i lokalny patriotyzm są nam potrzebne zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu zagrożenia podziałem naszego województwa. Jestem przekonany, że flaga będzie dumnie prezentowała się w Płocku, historycznej stolicy Mazowsza.

 

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński podczas wywieszania flagi województwa w Warszawie powiedział

– Flaga Mazowsza jest mi bardzo bliska, bo pracuję na rzecz regionu od wielu lat. A prezentacja flagi w Warszawie  ma swoją szczególną symbolikę, bo miasto z Mazowszem jest nierozerwalnie związane. To fakt warty podkreślenia teraz w czasie prób podziału regionu, na czym mieszkańcy ucierpieliby nie tylko finansowo.

 

Flaga to nasz symbol, z którego powinniśmy być dumni zauważył podczas uroczystego zawieszenia Flagi Mazowsza na Skwerze Kościuszki prezydent Siedlec Andrzej Sitnik 

– Jesteśmy mieszkańcami Mazowsza, więc umieszczony na Skwerze Kościuszki symbol, który nas identyfikuje i jednoczy jako społeczność, mówi o naszym patriotyzmie, naszej kulturze i przywiązaniu do tradycji. Zachęcam więc mieszkańców do spoglądania w jej kierunku, by wywołać chwile refleksji o naszych korzeniach czy naszej historii.

 

Wagę wydarzenia, jakim było podniesienie flagi Mazowsza na maszcie na placu gen. Józefa Bema podkreślił prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

– Ten dzień zapisze się w historii naszego miasta, albowiem barwy Mazowsza znalazły się na placu gen. Józefa Bema, obok flag Polski, Miasta Ostrołęki i Unii Europejskiej. To nie tylko dowód dobrej współpracy miasta z władzami Mazowsza, ale także podkreślenie poczucia wspólnoty, jaką jesteśmy.

 

W uroczystym zawieszeniu flagi w Ciechanowie udział wzięła również z-ca prezydenta Ciechanowa Iwona Kowalczuk. 

– W tym trudnym czasie ogromnej polaryzacji społecznej szczególnie widzimy, jak ważne jest utrzymanie wieloletniej tradycji i jedności na Mazowszu. Taką integralność mieszkańców, która pozwala na harmonijny i stabilny rozwój, symbolizuje flaga regionu.

 

Dzięki decyzji radnych województwa mazowieckiego wizerunek Flagi Mazowsza będzie mógł być używany już nie tylko w instytucjach, ale też w domu, szkole czy miejscu pracy. Może być także wykorzystywany w celach handlowych, służących identyfikacji i promocji województwa po uzyskaniu zgody zarządu województwa. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. W przeddzień 2 maja flagi Mazowsza rozesłane zostały do samorządów.

 

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć zaznacza marszałek Adam Struzik

– Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumniDlatego pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek.

 

Głównym elementem flagi jest widoczny z lewej strony biały orzeł bez korony, ze złotym dziobem i złotymi szponami. Ta symbolika nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

(Samorząd Województwa Mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%