Miasto Ciechanów otrzyma ponad 51 mln zł w ramach tzw. funduszy szwajcarskich. Pieniądze w formie bezzwrotnej dotacji przeznaczone będą m.in. na wykonanie termomodernizacji ośmiu budynków komunalnych na osiedlu Bloki, remont budynku MOPS przy ul. Sienkiewicza, utworzenie mieszkań kryzysowych oraz uruchomienie dwóch punktów wsparcia mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej (w Ciechanowie i Opinogórze Górnej). Ciechanów jako jedno z niewielu miast w Polsce dołączył do finalistów Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Ma on na celu podniesienie jakości życia mieszkańców i zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych. Jest finansowany przez Szwajcarię.
Miasto Ciechanów znalazło się w gronie samorządów, które skorzystają z tzw. funduszy szwajcarskich. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu mieszkańców Ciechanowa i części jego obszaru funkcjonalnego. Fundusze, które pozyskał samorząd sięgają ponad 51 mln zł.
– Pierwszy raz jako miasto skorzystamy z funduszy szwajcarskich. W 100% sfinansują nasze nowe inicjatywy. To duży i wieloobszarowy projekt inwestycyjny, zarówno pod względem wartości finansowej, jak i zakresu zadań, których się podejmiemy. Mamy do czynienia z niebywałym sukcesem Miasta Ciechanów, bo o pieniądze starało się 119 miast, a wśród finalistów znalazło się tylko 19 – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Środki, które wesprą rozwój Ciechanowa będą pochodzić z Programu Rozwoju Miast. Jest on częścią Szwajcarsko-Polskego Programu Współpracy. Budżet Porogramu Rozwoju Miast to 327,882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski). Skorzysta z niego kilkanaście miast w kraju.
Na osiedlu Bloki termomodernizację ma przejść osiem wielorodzinnych budynków mieszkalnych, znajdujących się w zasobach komunalnych. Będą to następujące budynki: Hallera 13/15, Moniuszki 5/7, Moniuszki 9/11, Okrzei 1, Okrzei 13, Okrzei 22, Narutowicza 6/12, Wyzwolenia 13.
Dodatkowo remont o podobnym zakresie przejdzie jeden budynek w Kołaczkowie (Gmina Opinogora Górna). Gmina Opinogóra Górna jest partnerem Miasta Ciechanów w tym projekcie. Termomodernizację i remont przejdzie siedziba MOPS w Ciechanowie przy ul. Sienkiewicza. Budynek zostanie też doposażony. Ponadto remont przejdzie kilka lokali należących do miasta, które zostaną przeznaczone pod mieszkania kryzysowe.
W Ciechanowie ma powstać nowy punkt wsparcia dla mieszkańców. Będzie miejscem, gdzie osoby, które znalazły się w niekorzystnej sytuacji, zostały wykluczone lub są zagrożone wykluczeniem znajdą pomoc. To m.in. osoby starsze, z niepełnosprawnością, podopieczni MOPS, osoby w ubóstwie energetycznym lub zagrożone ubóstwem energetycznym oraz mieszkańcy obszaru rewitalizacji. Działania punktu będą nakierowane na przeciwdziałanie wykluczeniu energetycznemu poprzez dofinansowania zakupu odnawialnych źródeł energii dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz dofinansowania wymiany otworów okiennych i drzwiowych w budynkach wielorodzinnych. Będzie też to miejsce, gdzie mieszkańcy znajdą: pomoc psychologiczną, wsparcie na zakup i wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, doradztwo w formie szkoleń oraz inicjatywy integrujące. Środki z Funduszy Szwajcarskich umożliwią wykonanie remontu i wyposażenie pomieszczeń celem dostosowania ich do potrzeb tej placówki.
Drugi taki punkt powstanie w Opinogórze Górnej. Jego działania mają wspierać osoby wykluczone energetycznie lub zagrożone tym rodzajem wykluczenia. To zarówno osoby starsze, z niepełnosprawnościami, podopieczni GOPS, jak również inne osoby zmagające się z problemami społecznymi, zdrowotnymi bądź ekonomicznymi.
– Fakt, że Ciechanów znalazł się na liście rankingowej projektów w ramach funduszy szwajcarskich jest potwierdzeniem skuteczności lokalnych władz w planowaniu i realizacji ambitnych działań rozwojowych. Zaplanowane inwestycje w obszarze rewitalizacji przestrzeni miejskiej oraz poprawy efektywności energetycznej zyskały uznanie w oczach ekspertów oceniających wniosek Ciechanowa. To wszystko pokazuje, że miasto myśli perspektywicznie – stawiając na jakość życia mieszkańców, nowoczesność i odpowiedzialność za środowisko - podkreśla Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podstawą do ubiegania się o fundusze szwajcarskie było przygotowanie przez miasto wstępnej propozycji projektów, obejmującej konkretne działania rozwojowe służące poprawie jakości życia mieszkańców i przeciwdziałanie ich wykluczeniu w wielu aspektach. Propozycja złożona przez samorząd Ciechanowa została pozytywnie zaopiniowana przez komisję złożoną z ekspertów z Polski i Szwajcarii, a 10 lipca Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że Ciechanów znalazł się na liście rankingowej z pozytywnie ocenionym wnioskiem. W ciągu najbliższych pięciu miesięcy będą trwały prace z ekspertami dotyczące złożenia kompletnych propozycji projektowych. Następnie podpisana zostanie umowa na dofinansowanie.
Ważnym elementem Program Rozwoju Miast jest zacieśnienie współpracy polsko-szwajcarskiej. W najbliższych miesiącach miasto Ciechanów będzie poszukiwać partnera w Szwajcarii do współpracy bilateralnej. Współpraca ta ma na celu wykorzystania dobrych praktyk miast szwajcarskich w zakresie zarządzania rozwojem lokalnym oraz realizacji zaplanowanych działań.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz