W gościnnych murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa zatytułowana „Porozmawiajmy o fizjoterapii w geriatrii”. Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Grupę Arnica, Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Ciechanowie oraz Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Adam Olszewski, właściciel Grupy Arnica, dr n. med. Ewa Wiśniewska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PANS oraz Iwona Skorupa, prezes Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Nad przebiegiem wydarzenia czuwała para moderatorów: Iwona Skorupa i Piotr Pszczółkowski.
Część wykładowa
Konferencję zainaugurował wykład prof. Małgorzaty Dybowskiej, która przedstawiła uczestnikom „Wstęp do geriatrii i charakterystykę pacjenta geriatrycznego”. W swojej prezentacji zaznaczyła, jak ważne jest kompleksowe podejście do pacjentów w podeszłym wieku, podkreślając wielochorobowość i specyfikę funkcjonowania osób starszych. Prof. Dybowska to doświadczony lekarz i wykładowca akademicki, na co dzień związana m.in. z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc.
Kolejnym punktem programu był wykład mgr Moniki Piekarniak na temat chorób neurodegeneracyjnych, w którym omówiła ich wpływ na funkcjonowanie seniorów, a także podkreśliła znaczenie wczesnej diagnostyki i fizjoterapii. Pani mgr Piekarniak, doświadczona fizjoterapeutka i szkoleniowiec, jest autorką publikacji i książki „Testy i Skale Geriatryczne”.
Kolejnym prelegentem był fizjoterapeuta Patryk Kowalski, który wygłosił prelekcję pt. „Ruch jako najlepsza forma terapii dla seniorów”. W swoim wystąpieniu wskazywał, jak niezwykle skuteczne i nieodzowne w procesie starzenia się jest utrzymywanie aktywności fizycznej - nie tylko jako leczenie, ale też prewencja.
Wystąpienie prof. Marty Podhoreckiej zatytułowane „Seksualność w geriatrii” poruszyło temat często marginalizowany w kontekście starzenia się. Profesor podkreśliła, że potrzeby seksualne nie zanikają wraz z wiekiem, a ich lekceważenie może negatywnie wpływać na dobrostan psychiczny i fizyczny seniorów.
Prof. Marta Podhorecka, pełniąca funkcję Przewodniczącej Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze ds. Polityki Senioralnej, uzupełniła swoją prezentację o przegląd aktualnych regulacji prawnych dotyczących osób starszych.
Następnie dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska omówiła zagadnienie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej seniorów w kontekście tzw. „piramidy zdrowego stylu życia”. Prelegentka zwróciła uwagę na znaczenie odpowiedniego żywienia nie tylko w utrzymaniu zdrowia, ale również w profilaktyce chorób przewlekłych.
Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu mgr Justyny Stachury, która podjęła temat upadków w geriatrii. Przedstawiła przyczyny, konsekwencje i sposoby zapobiegania upadkom wśród osób starszych, dzieląc się także wiedzą praktyczną na temat przygotowania otoczenia domowego do potrzeb seniora.
Część warsztatowa
Zwieńczeniem konferencji była sesja warsztatowa, prowadzona przez dr Darię Domosławską oraz mgr Monikę Piekarniak, zatytułowana „Skale i testy geriatryczne”. Uczestnicy mieli okazję w praktyce zapoznać się z narzędziami służącymi do oceny funkcjonalnej pacjentów w podeszłym wieku. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i były okazją do pogłębienia wiedzy w sposób praktyczny.
Podsumowanie
Wszystkie wystąpienia konferencyjne łączyło wspólne przesłanie: promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i profilaktyki już przed wiekiem senioralnym, a także dążenie do poprawy jakości życia osób starszych poprzez holistyczne podejście w fizjoterapii, dietetyce i edukacji zdrowotnej.
Konferencja „Porozmawiajmy o fizjoterapii w geriatrii” była nie tylko ważnym wydarzeniem naukowym, ale także platformą wymiany doświadczeń i wiedzy praktycznej między specjalistami pracującymi z seniorami. Jej wysoki poziom merytoryczny oraz różnorodność tematów zyskały uznanie uczestników, którzy zgromadzili się w auli PANS.
Fotorelacja poniżej! Zapraszamy do obejrzenia!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulsciechanowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz