Zamknij
REKLAMA

Pozyskano środki na inwestycje w powiecie ciechanowskim

12:57, 11.09.2019 | TJ/PP
REKLAMA
Skomentuj
Tomasz Jurczak

Na początku września w Zamku Książąt Mazowieckich przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego podpisali z ciechanowskimi beneficjentami umowy na dofinansowanie kilku ważnych inwestycji. Szpital będzie realizował projekt "Oszczędzanie energii", natomiast Starostwo Powiatowe dwa projekty edukacyjne dla licealistów, zaś Urząd Gminy w Opinogórze Górnej zrealizuje projekt "Lepsza jakość powietrza i edukacji". Wszystkie przedsięwzięcia finansowane będą w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Szpital

W ramach podpisanych umów nastąpi wymiana układu energetycznego w ciechanowskim szpitalu. Nowy system energetyczny będzie skojarzony technologicznie, pozwoli na wytworzenie energii cieplnej jak i chłodnej. Układ ten będzie zasilany na paliwo gazowe oraz będzie zsynchronizowany z siecią zakładu energetycznego. Całkowita wartość projektu wynosi: 6.901.780,74 zł, w tym kwota dofinansowania: 4.734.567, 40 zł.

Szkoły powiatowe

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego i II LO im. Adama Mickiewicza, będzie poprawiona edukacja w kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość czy umiejętność pracy w zespole. Szkoły zorganizują kółka zainteresowań z przedmiotów: matematyka, j. angielski, biologia, chemia, fizyka i geografia. Dla lepszego przyswajania wiedzy uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych, doświadczalnych i laboratoryjnych. Dla uczniów słabszych w nauce przewidziane będą zajęcia wyrównawcze. Szkolne pracownie zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne do lekcji: matematyki, chemii, geografii, biologii i informatyki. Nauczyciele będą mieć możliwość podjęcia studiów podyplomowych oraz skorzystania z warsztatów z kompetencji cyfrowych. Całkowita wartość pierwszego projektu „Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu” wynosi: 996.575,00 zł, zaś drugiego „Kompetencje kluczowe gwarancją sukcesu” wynosi: 992.075,00 zł, w tym kwoty dofinansowania: 946.535,00 zł i 942.035,00 zł.

Opinogóra Górna

W Opinogórze Górnej w ramach dwóch projektów zostanie poprawiona jakość powietrza i edukacji. Dzięki funduszom unijnym mieszkańcy wymienią swoje stare piece, np. węglowe na piece nowoczesne i ekologiczne. W 45 budynkach pojawią się piece wykorzystujące paliwa gazowe, spalające biomasę lub zgazowujące drewno. W ramach projektu w 22 budynkach wnioskodawca zamontuje instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz powietrzne pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej. W trzech szkołach podstawowych, w Opinogórze Górnej, Kołaczkowie i Woli Wierzbowskiej, poprawi się edukacja. Młodzież będzie mogła rozwijać się na dodatkowych zajęciach, które poprawią kompetencje kluczowe, niezbędne na rynku pracy. Dla uczniów zdolnych przewidziane będą zajęcia z matematyki, kreatywności, języka obcego, przyrody i robotyki. Uczniowie słabsi będą uczęszczać na zajęcia wyrównawcze, dzięki temu nadrobią zaległości i poprawią oceny, a dzieci z niepełnosprawnością skorzystają z zajęć logopedycznych, terapii pedagogicznej, zajęć rewalidacyjnych i gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Łącznie w projekcie weźmie udział 253 uczniów. Zaplanowano także zajęcia rozwijające u młodzieży innowacyjność, przedsiębiorczość i pracę w grupie. Aby lekcje nie były nudne, nauczyciele wprowadzą naukę metodą eksperymentu, będą również wykorzystywać interaktywne materiały elektroniczne m.in. platformę e-learningową. Do wszystkich szkół zostaną kupione pomoce dydaktyczne i sprzęt do rozwijania kompetencji cyfrowych. Całkowita wartość pierwszego projektu „Poprawa jakości powietrza poprzez modernizację kotłowni na terenie gminy Opinogóra Górna – etap II” wynosi: 1.415.217,93 zł, zaś drugiego „Młodzi kompetentni – zajęcia dla młodzieży szkolnej” wynosi: 1.029.687,72 zł, w tym kwoty dofinansowania: 1.015.008,80 zł i 977.686,52 zł.

Umowy zostały podpisane przez marszałka Adama Struzika i wicemarszałka Wiesława Raboszuka z: Andrzejem Kamasą – dyrektorem Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Joanną Potocką-Rak – starostą ciechanowskim i Stanisławem Kęsik – wicestarostą powiatu ciechanowskiego oraz Piotrem Czyżykiem – wójtem Gminy Opinogóra Górna.

(TJ/PP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© pulsciechanowa.pl | Prawa zastrzeżone