Zamknij

Rotablacja nadzieją dla pacjentów z miażdżycą

11:55, 09.09.2019 Piotr Pszczółkowski Aktualizacja: 17:53, 13.09.2019
Skomentuj Piotr Pszczółkowski Piotr Pszczółkowski

W sierpniu w ciechanowskim szpitalu został wykonany po raz pierwszy zabieg rotablacji u pacjenta oddziału kardiologicznego. Polega on na przewierceniu wysokoobrotowym mikrowiertłem zatkanych naczyń wieńcowych. Zabieg wykonali dwaj warszawscy kardiolodzy interwencyjni: dr n. med. Józef Jodkowski oraz dr n. med. Przemysław Kwasiborski, których udało się pozyskać do współpracy w ciechanowskiej placówce.

- Zabieg ten polega na pokonaniu bardzo twardych i zwapniałych zmian w tętnicach wieńcowych. Są to zmiany, które bardzo trudno poszerzyć tradycyjnymi metodami, więc stosujemy technikę rotablacji. Polega ona na przewierceniu tych zmian specjalnym wiertłem z powłoką diamentową. Jest to bardzo wytrzymałe wiertło szybkoobrotowe, dzięki czemu nie powoduje zatkania naczynia pozostałościami ze ściętej zmiany. Następnie naczynie jest poszerzane tradycyjnymi metodami. Po takim zabiegu pacjent może wyjść ze szpitala nawet następnego dnia – tłumaczy dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Należy jednak podkreślić, że przewiercanie zatkanych naczyń wieńcowych jest metodą bardzo agresywną. Wprawdzie w większości przypadków, pacjent następnego dnia może opuścić szpital, jednak jest to zabieg również obciążony znacznym ryzykiem. Dlatego też wykonywany jest w najtrudniejszych przypadkach, czyli w tych, w których tradycyjne metody nie odnoszą odpowiednich efektów. Wykonanie tego zabiegu w Ciechanowie było możliwe dzięki pozyskaniu do współpracy dwóch wysoko wykwalifikowanych lekarzy kardiologów: Józefa Jodkowskiego oraz Przemysława Kwasiborskiego. Teraz szkoleni będą kolejni specjaliści z ciechanowskiej placówki.

Zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi jest dość duże. W ciechanowskim szpitalu będzie wykonywanych około sześciu zabiegów miesięcznie. Jest to również metoda wysoko wyceniana przez NFZ i w całości przez niego finansowana. Wykonywanie jej w ciechanowskiej placówce jest nie tylko korzystna dla pacjentów i daje im szanse na normalne życie, ale również dla budżetu szpitala.

Koordynator oddziału kardiologicznego w ciechanowskim szpitalu – Maria Bala-Dzilińska podkreśla, że Oddział Kardiologiczny systematycznie poszerza zakres swojej działalności, wprowadzając nowoczesne metody leczenia, takie jak np. rotablacja czy wszczepienia układu stymulującego serce. W przyszłości będą wprowadzane kolejne nowoczesne rozwiązania medyczne.

fot. Piotr Pszczółkowski

Zabieg rotablacji w ciechanowskim szpitalu wykonali dwaj warszawscy kardiolodzy interwencyjni: dr n. med. Józef Jodkowski oraz dr n. med. Przemysław Kwasiborski, których udało się pozyskać do współpracy w naszej placówce.

(Piotr Pszczółkowski )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%