6 kwietnia o 13.00 w Niepokalanowie Mszą świętą rozpoczną się uroczystości upamiętniające dr Janinę Fetlińską i inne ofiary Katastrofy Smoleńskiej.
- W ramach obchodów 15. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w sposób szczególny będziemy wspominać wybitną postać - Senator Fetlińską. W niedzielę 6 kwietnia o 13.00 udamy się do Bazyliki w Niepokalanowie, by tam pomodlić się w intencji śp. dr Janiny Fetlińskiej - Senator RP VI i VII kadencji. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. Robert Banasiak - kanclerz Kurii Płockiej. Senator Janina Fetlińska z oddaniem służyła Polsce i mocno zabiegała o zwykłe ludzkie sprawy. Szczególną troską i wrażliwością otaczała potrzebujących. Zapraszam do Niepokalanowa wszystkich, którzy chcą oddać hołd tej wyjątkowej osobie, jaką była Pani Senator. Będziemy się modlić także za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marię Kaczyńską i inne ofiary, które zginęły pod Smoleńskiem oraz o pomyślność i pokój dla naszej Ojczyzny – mówi poseł Maciej Małecki.
Po Mszy świętej zebrani złożą kwiaty pod pomnikiem smoleńskim przy bazylice. Następnie odbędzie się spotkanie wspomnieniowe w Sali św. Bonawentury.
Każdego roku, od piętnastu lat, wielu ludzi pamięta i przyjeżdża do Niepokalanowa aby modlić się za śp. Janinę Fetlińską.
- Spotykamy się w gronie znajomych i przyjaciół dr Janiny Fetlińskiej, nie tylko z Jej okręgu wyborczego. Wśród gości są ludzie, którzy nigdy nie poznali Jej osobiście, ale identyfikują się z wartościami, które wyznawała - podkreśla poseł Maciej Małecki.
Warto wiedzieć, że…
- Janina Fetlińska była pierwszą pielęgniarką w Polsce, która uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa.
- Zachęcała pielęgniarki do rozwoju zawodowego, kształcenia i mocno w tym pomagała.
- W latach (1994-1997) była pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych i Rodzinnych w Polsce.
- Stworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu.
- Zainicjowała tłumaczenia i opracowania podręczników dla pielęgniarek oraz zrecenzowała prace naukowe dla wielu wydawnictw.
- Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego.
- Cechowała Ją ogromna aktywność i pracowitość.
- Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystość obchodów 70. rocznicy rosyjskiej zbrodni na polskich jeńcach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz