Zamknij

Żołnierze ramię w ramię ze strażakami i policjantami

09:38, 02.07.2019 | 5MBOT
REKLAMA
Skomentuj
5MBOT

29 czerwca w Nadleśnictwie Lekowo, gm. Regimin odbyło się ćwiczenie służb mundurowych powiatu Ciechanowskiego. Wojsko, Straż Pożarna oraz Policja ćwiczyli na wypadek wystąpienia realnej sytuacji. 

W minioną sobotę Komendant Państwowej Straży Pożarnej, w lesie lekowskim, zorganizował ćwiczenia strażaków PSP i OSP, które miało na celu współdziałanie straży pożarnej z żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Policji a także wypracowanie praktycznych metod postępowania gwarantujących pozytywne zakończenie realnych akcji ratowniczo – gaśniczych. W ćwiczeniu wzięli udział żołnierze ciechanowskiej jednostki wojskowej, 18 zastępów straży pożarnej ora policjanci z psem tropiącym. Łącznie w ćwiczeniu udział wzięło ponad 100 osób. 

Obok strażaków, podczas ćwiczeń jedną z głównych ról, odegrali ratownicy medyczni 5 Brygady OT, którzy realizując założenia scenariusza ćwiczeń, wzięli udział w pozorowanych akcjach ratowniczych osób poszkodowanych w epizodzie. Mieliśmy możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu, w który wyposażona jest Brygada, m.in. specjalne nosze ortopedyczno-transportowe-kamizelka typu SKEAD, które w połączeniu z quadem umożliwiają transport poszkodowanych osób z miejsc niedostępnych dla karetki pogotowia.  Podczas epizodu żołnierze wraz z policyjnym psem tropiącym również przeczesywali las w poszukiwaniu osoby zaginionej. Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym rodzajem sił zbrojnych, któremu prerogatywa ustawy o powszechnym obowiązku obrony, zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych.

- takie ćwiczenia to cenne doświadczenie dla obu stron, pozwala nam na podnoszenie umiejętności indywidualnych każdego żołnierza, zgrywanie z pozostałymi służbami, co niewątpliwie jest niezmiernie przydatne z uwagi na to, że od stycznia 2019r. w naszej Brygadzie funkcjonuje moduł zadaniowy gotowy do wsparcia samorządów na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej – mówił ppłk. Szczepaniak, dowódca 51 blp uczestniczący w sobotnim ćwiczeniu.

Na miejscu realizacji epizodu ćwiczebnego obecny był również Podsekretarz Stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Rafał Romanowski, Wójt Gminy Regimin, Pani Mariola Kołakowska, Wójt Gminy Gołymin, Pan Adam Budek, oraz współorganizator ćwiczenia Pan Tomasz Dróżdż, nadleśniczy Nadleśnictwa Ciechanów.

(5MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© pulsciechanowa.pl | Prawa zastrzeżone