Zamknij

X Sympozjum Kardiologia Interdyscyplinarnie

11:22, 20.05.2019 PP / AW Aktualizacja: 11:23, 21.06.2019
Skomentuj PP PP

W połowie maja w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze po raz 10 odbyło Sympozjum Kardiologia Interdyscyplinarnie. Jubileuszowe spotkanie miało uroczysty charakter. Rozpoczęło się wręczeniem statuetki Przyjaciela Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie profesorowi Grzegorzowi Opolskiemu.

Profesor od samego początku był patronem i konsultantem naukowym Spotkań. Statuetkę na wniosek przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Sympozjum, w imieniu Przewodniczącego Kapituły wręczył Andrzej Kamasa - dyrektor szpitala. Kwiaty jako wyraz sympatii i uznania za wytrwałość otrzymała dr Ewa Walczak, która mimo przeszkód co roku jest obecna na Sympozjach.

Zagajenie o dotychczasowych Sympozjach przypadło w udziale głównej organizatorce spotkań doktor Marii Bala-Dzilińskiej - koordynatorowi Oddziału Kardiologii ciechanowskiego szpitala. Podkreśliła, że myślą przewodnią tych spotkań są trudne i nietypowe sytuacje z którymi chorzy trafiają do szpitala. Doktor Bala-Dzilińska wspomniała, że wszystko zaczęło się w 2009 roku, a inspiracją była 35 letnia kobieta w piątej ciąży, która w siódmym miesiącu jej trwania doznała zawału mięśnia serca. Jedynym czynnikiem ryzyka u tej chorej było palenie tytoniu. Pacjentka szczęśliwie urodziła zdrowe dziecko, ale sytuacja ta wymagała wielu niekonwencjonalnych zachowań terapeutycznych. Takie trudne sytuacje zdarzają się lekarzom niejednokrotnie, i o nich chciano dyskutować organizując te sympozja. Stąd tytuły dotychczasowych spotkań rozpoczynając od roku 2009 - I SYMPOZJUM KARDIOLOGIA INTERDYSCYPLINARNIE - „Leczenie kardiologiczne kobiet w ciąży”, następnie „Czynnik ryzyka kardiologicznego w praktyce zabiegowej” - 2010, „Serce w ekstremach dojrzałości” - 2011, „Kardiologia i endokrynologia” - 2013, „Serce w walce z nowotworami” - 2014, „Wrogowie serca” - 2015, „Migotanie przedsionków – czy problem tylko kardiologa ?” z nadzwyczajną sesją naukową poświęconą pamięci PROFESORA  FRANCISZKA WALCZAKA – 2016, „Przeszczep – nowe życie” - 2017, „W kinie i w medycynie może zdarzyć się wszystko…” - 2018 oraz X SYMPOZJUM KARDIOLOGIA INTERDYSCYPLINARNIE „Dziesięć lat minęło … jak jeden dzień” - 2019.

 

Sympozjum Kardiologia Interdyscyplinarnie to coroczne forum wymiany wiedzy i doświadczeń lekarzy. Odbywa się ono pod patronatem Konsultanta  Krajowego w Dziedzinie Kardiologii. Spotkania zaszczycili swoją obecnością wybitni profesorowie, wykładowcy prof. Grzegorz Opolski, prof. Hanna Szwed, prof. Franciszek Walczak, prof. Łukasz Szumowski, prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Janina Stępińska, prof.  Krzysztof Filipiak, prof. Zbigniew Lew Starowicz, prof. Adam Torbicki, prof. Anetta Undas, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Artur Mamcarz, prof. Piotr Pruszczyk, prof. Witold Tomkowski, prof. Sebastian Szmit, prof. Marcin Grabowski, prof. Marcin Demkow, prof. Adam Witkowski, prof. Adam Kabayashi, prof. Łukasz Krakowszczyk, prof. Magdalena Durlik, prof. Marek Krawczyk, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Tadeusz Wróblewski, dr Artur Filipowicz SJ i wielu, wielu innych.

Doktor M. Bala-Dzilińska wspomniała również tych, którzy w ciągu tych dziesięciu lat odeszli - prof. Franciszka Walczaka, dobrego ducha i przyjaciela Sympozjum i ciechanowskiej ziemi, prof. Leszka Kubika, który wygłosił pierwszy wykład na I Sympozjum, a była to ostatnia Jego aktywność naukowa, doktora Bogdana Zbyszyńskiego, wieloletniego ordynatora tutejszego oddziału kardiologii i współprowadzącego te spotkania, doktora Jarosława Mazanowskiego znanego warszawskiego ginekologa – ciechanowianina.

Po wspomnieniach i podziękowaniach przyszedł czas na główny punkt programu, na wykłady. Rozpoczął prof. dr hab. med. Paweł Piątkiewicz prelekcją o nowoczesnym, doustnym leczeniu cukrzycy u pacjentów kardiologicznych. Temat interesujący nie tylko lekarzy, ale i wzbudzający ciekawość gości Sympozjum. Problemom cukrzycy poświęcony był jeszcze jeden wykład przedstawiony przez prof. Artura Mamcarza „Pacjent chorujący na cukrzycę – pacjent wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego”.

Prof. Grzegorz Opolski omawiał leczenie przeciwkrzepliwe, w tym stosowanie nowych leków w szczególnych przypadkach, które stanowią wyzwanie dla lekarzy z terenu. Niewydolność krążenia to olbrzymi problem współczesnej kardiologii i interny. Pacjenci z tą jednostką chorobową często i na długie tygodnie trafiają do szpitali, a przywrócenie im normalnego funkcjonowania stanowi olbrzymi problem, stąd konsultant woj. kardiochirurgii prof. Mariusz Kuśmierczyk przedstawił możliwości tej dziedziny medycyny dla pacjentów z niewydolnością serca. Na nasze spotkanie przyjechał z Poznania wybitny chirurg naczyniowy prof. Marcin Gabriel, aby przedstawić problemy związane z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką choroby zatorowo-zakrzepowej kończyn dolnych w 2019 roku.

Prof. Krzysztof J. Filipiak opowiedział jak zmieniło się leczenie farmakologiczne w kardiologii w ostatnim 10-leciu. O współczesnych możliwościach kardiologii interwencyjnej mówił prof. Marcin Demkow. Aktualne podejście do tematu zaburzeń subklinicznych tarczycy, jak interpretować wyniki badań, kiedy wkraczać z leczeniem, a kiedy tylko obserwować przedstawiła dr n. med. Helena Jastrzębska.

Wielu pacjentów ma zaburzenia wazo-wagalne, pacjenci mdleją w pozycji pionowej, do tej pory dla tych głównie młodych pacjentów rozwiązaniem było wszczepianie układu stymulującego serca, ale było to obce ciało włożone do serca, które co kilka lat trzeba wymieniać. Od kilkunastu miesięcy lekarze elektrofizjolodzy z Kliniki Kardiologii CMKP w Warszawie wykonują zabiegi neurokardioablacji, wyzwalając chorych z dolegliwości spowodowanych tym zespołem i przywracając pacjentom normalne życie bez urządzeń i leków. Wykonano w Polsce 27 takich zabiegów, w tym udało się wyleczyć również ciechanowianina. O tej nowatorskiej metodzie leczenia – mówił doktor Roman Piotrowski.

O tym, że zatorowość płucna to problem nie tylko kardiologa, i jak z tą chorobą postępować, jak długo takich pacjentów leczyć mówił prof. Piotr Pruszczyk.

Jubileuszowe spotkanie zakończył mini-recitalem Kuba Sienkiewicz, wcześniej wygłaszający wykład jako neurolog, dr n.med. Jakub Sienkiewicz ,,Dysautonomia – problem kardiologiczno-neurologiczny”.

Był jeszcze tort, kawa i zejście ze sceny...

(PP / AW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%