Zamknij

Wiadomości akademickie PWSZ

11:08, 27.05.2019 KAROL PODGÓRNY Aktualizacja: 12:54, 21.06.2019
Skomentuj PP PP

Centralnym punktem Święta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie A.D. 2019, stało się oficjalne otwarcie oraz prezentacja nowego Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, zlokalizowanego w gmachu Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ przy ulicy Wojska Polskiego.

Oficjalny początek

Święto rozpoczęło zgromadzenie społeczności uczelnianej w wielkiej auli akademickiej przy Wojska Polskiego, w którym uczestniczyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół wyższych oraz władz samorządowych wszystkich szczebli, m.in. z Warszawy, Mławy, Przasnysza i Płońska. Ziemię ciechanowską reprezentowali m.in. starosta Joanna Potocka-Rak i wicestarosta Stanisław Kęsik, wiceprezydent Ciechanowa - Iwona Kowalczuk oraz prezes Zarządu TBS sp. z o.o. i radny powiatowy – Łukasz Lewandowski. A także burmistrz Glinojecka – Łukasz Kapczyński i wójtowie: gminy Ciechanów – Marek Kiwit, oraz gminy Gołymin-Ośrodek – Adam Budek. Do PWSZ przybyli także m.in. reprezentanci oświaty oraz instytucji mundurowych, a także przedstawiciele środowiska ochrony zdrowia, wśród których uwagę zwracała grupa pracowników Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie z dyrektorem Andrzejem Kamasą i m.in. zastępcą dyrektora ds. pielęgniarstwa – Agnieszką Kadecką. Nie zabrakło licznych partnerów instytucjonalnych i społecznych Uczelni, w tym z sektora administracji państwowej i kręgów gospodarczych.

Słowa Rektora na początek

– Święto Uczelni w przededniu osiemnastej rocznicy uchwalenia przez Sejm RP powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, ma wyjątkowy charakter. Poza symbolicznym osiągnięciem pełnoletniości wspominamy w tym dniu tych, którzy wówczas podjęli starania i wysiłki, aby w byłym mieście wojewódzkim Ciechanowie, a także w sąsiadującej z nim Mławie, powołać do istnienia pierwszą w historii publiczną uczelnię wyższą w tym regionie. Choć prestiż związany z tym wydarzeniem był niewątpliwy, to jednak same początki funkcjonowania PWSZ do łatwych nie należały. Dziś wręczamy kolejny Laur Uczelni osobie, która wtedy brała aktywny udział w wydarzeniach, Panu Eugeniuszowi Sadowskiemu, ówczesnemu wicestaroście ciechanowskiemu – rozpoczynał swoje wystąpienie Rektor PWSZ prof. dr hab. Leszek Zygner.

Głos zabrali

W bloku wystąpień oficjalnych słowa do zgromadzonych (w kolejności zabierania głosu) skierowali:

? Krystyna Kret – przedstawicielka Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia,

? Anna Ewa Cicholska – posłanka na Sejm RP,

? Mirosław Koźlakiewicz – przewodniczący Rady Uczelni PWSZ,

? Marek Kiwit – wójt gminy Ciechanów, który wręczył Rektorowi prof. Leszkowi Zygnerowi ogromny (jak plakat) symboliczny Dowód Osobisty Uczelni, w związku z osiągnięciem przez nią wieku pełnoletniości,

? Eugeniusz Sadowski – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, były wicestarosta i wiceprezydent Ciechanowa, nagrodzony z okazji święta Laurem Uczelni w formie statuetki.

Po serii wystąpień grupie studentów wyróżnionych przez władze PWSZ uroczyście wręczono akty uhonorowania, także obejrzano film o placówce symulacji medycznej.

Bieg wydarzeń w wielkiej auli poprowadził Sylwester Czaplicki, event uświetniły prezentacje śpiewacze chóru pod dyrekcją Bogumiły Nasierowskiej.

Nowe centrum edukacyjne – co to jest?

Zainaugurowane w dniu akademickiego święta Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej zwięźle charakteryzuje notka na stronie internetowej PWSZ :

– W kilkunastu salach, urządzonych na wzór sal szpitalnych i zabiegowych - studenci pielęgniarstwa będą trenować na symulatorach i fantomach oraz większość procedur medycznych ćwiczyć na trenażerach. Ciekawostką dla przyszłych studentów jest to, że symulatory oddychają, mrugają oczami, mówią, a więc komunikacja jest w pełni odzwierciedleniem rzeczywistości. Praca na symulatorach da studentom możliwość wielokrotnego powtarzania czynności, aż do uzyskania biegłości i pewności, że jest ona prawidłowo wykonana. Stwarza to także dobre relacje pomiędzy wykładowcami i studentami, którzy zmierzają do tego samego celu, a mianowicie student ma być pewny tego co robi, a pacjent w przyszłości ma się czuć bezpiecznie – czytamy w notce na stronie Szkoły.

Integracyjny finał na łonie natury

Święto Uczelni zwieńczył piknik wśród drzew nad rzeczką Pławnicą. Wtedy rozmawiano towarzysko o różnościach, w tym nieoficjalnie o sprawach naukowych i okołonaukowych. A wśród nich z humorem, zupełnie z pozycji medycznej, odniesiono się do relacji pomiędzy wagą ciała i wzrostem osoby. Udało się zapamiętać, że jak ktoś jest za ciężki, to wcale tak nie jest, bo po prostu jest za niski wobec własnej wagi. Więc to nie ciężar ciała jest za duży, tylko wzrost za mały. A że wydłużyć ciała się nie da, nic w tej sprawie zrobić nie można. Owa konstatacja m.in. bardzo ucieszyła piszącego te słowa, który mimo widocznego nagromadzenia w ciele wiadomej nadwyżki, od razu posłuchał się sympatycznej siły fachowej i odrzucając wcześniejsze opory szybko zjadł talerz flaków wraz z kotletem.

Ogólnie w trakcie całego akademickiego święta PWSZ w Ciechanowie i Mławie było bardzo, bardzo sympatycznie.

Karol Podgórny

 

Juwenalia PWSZ '2019

 

W drugiej połowie maja ciechanowska społeczność studencka miała swoje święto. Punktem centralnym tegorocznych Juwenaliów był Zamek Książąt Mazowieckich. Na dziedzińcu odbywały się koncerty, którym przysłuchiwali się nie tylko studenci z Ciechanowa i Mławy, ale także licznie zgromadzeni młodsi i nieco dojrzalsi ciechanowianie.

Najpierw zaprezentował się zespół „Romantycy Lekkich Obyczajów”, który zaserwował ciekawą mieszankę folku i rocka. Należy podkreślić, że wokalistą zespołu jest Damian Lange pochodzący z ziemi ciechanowskiej. Kolejnym wykonawcą był Kuba Sienkiewicz. Wraz z zespołem wykonał nieśmiertelne przeboje Elektrycznych Gitar - „Jestem z miasta”, „Killer”, „To już jest koniec” i wiele innych.

Po tym występie prof. dr hab. Leszek Zyner - Rektor PWSZ i Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa powitali wszystkich obecnych, a studentom wręczyli symboliczne klucze do miasta.

Gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek z zespołem „Piąty element”. Publiczność wspólnie z muzykami śpiewała doskonale znane utwory takie jak „Cisza”, czy też „Talizman”.

PP

(KAROL PODGÓRNY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%