Zamknij
REKLAMA

Ciechanowski Rower Miejski ruszy pod koniec czerwca

16:55, 25.05.2019 | UM Ciechanów
Skomentuj UM Ciechanów
REKLAMA

Z końcem czerwca planowane jest uruchomienie systemu rowerów publicznych w Ciechanowie. Po przeprowadzeniu w ubiegłym sezonie pilotażu, miasto zdecydowało o wdrożeniu na stałe Ciechanowskiego Roweru Miejskiego i o rozbudowie systemu. W sumie w mieście będzie funkcjonowało 9 stacji, do dyspozycji będzie 90 rowerów.

Osiem stacji zorganizuje miasto, jedną Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Stacje funkcjonujące podczas pilotażu – na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej – pozostaną bez zmian. O lokalizacji kolejnych czterech stacji zdecydowali mieszkańcy w przeprowadzonej na stronie internetowej Urzędu Miasta ankiecie. Wybrano wówczas punkty: Kąpielisko Krubin, MOSiR Kryta Pływalnia, Plac Kościuszki, PKP Ciechanów Przemysłowy. W skład systemu wejdzie również stacja przy cmentarzu komunalnym, której uruchomienie bierze na siebie PUK, jako administrator cmentarza. 
Rowerów standardowych będzie w sumie 82, będą także 2 tandemy, 4 rowery z siedziskiem dla dziecka i 2 dziecięce. 

Podczas 2,5 miesięcznego pilotażu w zeszłym roku rowery zostały wypożyczone ponad 6,8 tysiąca razy. W systemie zarejestrowało się ponad 1600 osób. Wyniki pilotażu utwierdziły ratusz w przekonaniu, że system przyjął się i warto w niego inwestować. 

Pierwotne założenia i termin uruchomienia Ciechanowskiego Roweru Miejskiego, uwzględniony w pierwszym przetargu, to był kwiecień. Jednak do przetargu nikt nie przystąpił. W związku z tym konieczne było ogłoszenie drugiego przetargu i tym samym wydłużenie terminów do końca czerwca. Wyłonionym w przetargu wykonawcą jest firma Nextbike Polska. Umowę podpisano na 3 lata. Zgodnie z nią w 2020 i 2021 roku system wystartuje 1 kwietnia. Każdego roku będzie działał do końca października. 

Korzystanie z roweru (po wcześniejszej rejestracji) będzie bezpłatne przez pierwsze 20 minut. Od 21 do 60 minut opłata wyniesie 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Opłaty sumują się. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji. By korzystać z systemu, trzeba założyć indywidualne konto klienta oraz mieć na nim co najmniej 10 zł (niewykorzystane środki podlegają zwrotowi w przypadku rezygnacji z korzystania z systemu). Rejestracja odbywa się na stronie: ciechanowskirower.pl. 
Aby wypożyczyć rower, należy podejść do terminala stacji wypożyczeń i postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja Nextbike na telefony komórkowe, która umożliwi m.in. wypożyczenie poprzez skanowanie kodu QR. Wypożyczanie możliwe będzie całodobowo, każdego dnia w tygodniu w czasie trwania pilotażu.

Użytkownicy Ciechanowskiego Roweru Miejskiego mają dostęp do rowerów Nextbike w innych miastach, a użytkownicy z innych miasta – do systemu w Ciechanowie.
Rowery publiczne funkcjonują nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale także w mniejszych ośrodkach, np. w Szamotułach, Konstancinie-Jeziornie, Kołobrzegu, Stalowej Woli.

Ciechanów w przygotowywaniu koncepcji wdrożenia roweru miejskiego podjął współpracę ze stowarzyszeniem Ciechanowska Grupa Rowerowa.
 

 
(UM Ciechanów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz