Zamknij

Wspólnie dajmy radę ASF!

19:00, 16.11.2019 Karol Podgórny Aktualizacja: 13:56, 17.11.2019
Skomentuj Arkadiusz Kuźniewski (PBS w Ciechanowie) Arkadiusz Kuźniewski (PBS w Ciechanowie)

Niezwykle aktualna inicjatywa Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z udziałem firmy Agri Plus Sp. z o.o. w Poznaniu - w postaci Konferencji pt. "ASF - Jak z tym żyć", zgromadziła liczne grono rolników z północnego Mazowsza, a jej miejscem stało się eleganckie Centrum Bankietowo-Konferencyjne we wsi Kałki w gminie Ojrzeń.

Co to jest ASF?

African swine fever – afrykański pomór świń (w tym dzikich), wirusowa choroba o przewlekłym lub ostrym przebiegu i wysokiej śmiertelności wśród zarażonych osobników. Od kilku lat plaga polskiego rolnictwa, szczególnie w Polsce północno-wschodniej i wschodniej. Pojawiła się także w powiecie ciechanowskim.

Partner Konferencji w Kałkach – Agri Plus Sp. z o.o.

– Agri Plus jest wiodącym producentem trzody chlewnej w Polsce. Działalność Spółki obejmuje zintegrowaną z działem trzody chlewnej produkcję roślinną i produkcję pasz. Celem Agri Plus jest uzyskiwanie najwyższej jakości żywca wieprzowego przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne. Priorytetem jest harmonijna współpraca z gospodarstwami rodzinnymi, których hodowle stanowią bardzo ważną część naszej działalności. Agri Plus prowadzi pełną hodowlę trzody w oparciu o stada macior, stację knurów, odchowalnie prosiąt oraz tuczarnie. Działalność Agri Plus swoim zasięgiem obejmuje teren prawie całej Polski – czytamy w portalu Agri Plus.

Prezes PBS na dobry początek

– Witam Państwa na naszej Konferencji dla rolników i hodowców na temat „ASF - Jak z tym żyć”. Jesteśmy bankiem działającym na północnym Mazowszu i wśród naszych klientów obecnych, oraz mam nadzieję przyszłych, jest sporo rolników, sporo hodowców. Od pewnego czasu jesteśmy bombardowani informacjami, tu odwołam się do Internetu (…) Chiny jeden z największych światowych konsumentów wieprzowiny mocno odczuwa problemy z epidemią ASF. Z powodu epidemii w tym kraju wybito już ponad sto milionów sztuk trzody chlewnej – cytował Andrzej Kopeć, prezes Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Strasznie, ale szansa biznesowa

– Z jednej strony jest to straszne, bo dokładnie to samo może spotkać naszą trzodę chlewną. Ale z drugiej strony wygląda to jak wielka szansa biznesowa. Bo jeśli w Chinach wybito sto milionów sztuk trzody chlewnej, to znaczy, że Chiny będą musiały zaimportować gigantyczne ilości mięsa. A za tym cena wieprzowiny pójdzie do góry. Pójdzie cena wieprzowiny do góry, to pójdzie cena innego rodzaju mięs – m.in. kontynuował prezes Kopeć.

– Dla nas jako banku kredytującego to jest wyzwanie. Dlatego pomyśleliśmy, że my jako bank, i nasi klienci, musimy nauczyć się z tym żyć. Dlatego temat Konferencji: „ASF – Jak z tym żyć” – wyjaśniał Andrzej Kopeć.

Wykład o ASF

Przekrojową prezentację o ASF wygłosił lek. wet. Adam Kisiel – dyrektor regionalny Agri Plus Sp. z o.o. Objęła ona mnóstwo zagadnień ogólnych i szczegółowych, wiele cennych spostrzeżeń i konstatacji wynikających z praktycznego podejścia do problemu, itd.

Ciąg dalszy nastąpi

Dużo więcej o Konferencji, wykładzie i nie tylko – już niebawem na www.pulsciechanowa.pl oraz w grudniowym wydaniu PULSU.

(Karol Podgórny)

Urodzony w okresie powojennym. Od dzieciństwa kształtowany w aurze kultury amerykańskiej dzięki Telewizji Polskiej, która ciągle nadawała westerny, kryminały, horrory i filmy gangsterskie made in USA oraz rysowanki Disneya. Osobiście oglądał transmisje na żywo z lądowań Amerykanów na Księżycu. Lubi amerykańską i francuską demokrację liberalną oraz muzykę country.

Karol Podgórny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%