Zamknij

Na Polanie w Ościsłowskim Lesie

17:21, 29.04.2019 Karol Podgórny Aktualizacja: 13:19, 27.05.2019
Skomentuj Karol Podgórny Karol Podgórny

W przedostatni dzień Oktawy Wielkanocnej, nieopodal mogił ofiar terroru hitlerowskiego, zgromadzono się w Lesie Ościsłowskim na corocznej uroczystości pamięci.

Drużyna Harcerska „Płomyki Nadziei” i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie, pod kierunkiem Bożeny Załuskiej i Magdaleny Witkowskiej oraz druhny Katarzyny Wachnik, przedstawili program patriotyczno-religijny pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W biegu uroczystości odprawiono Mszę Świętą, której przewodniczył ks. dziekan prał. Eugeniusz Graczyk - z udziałem ks. seniora Mieczysława Białowąża, ks. kan. Adama Staniszewskiego i ks. kan. Janusza Rumińskiego.

Głos zabierali przedstawiciele władz lokalnych i goście uroczystości, złożono wieńce i zapalono znicze na grobach ofiar hitlerowskich zbrodni.

– Stojąc w obliczu tego co się stało, co wydaje się przemijające, ale jednocześnie wyryte jest w naszych sercach i umysłach, zastanówmy się nad tym co dzieje się dzisiaj. Jak możliwy jest brak szacunku do innych ludzi. Bo mają inne poglądy, są gorzej wykształceni, bo należą do jakiejś organizacji czy stowarzyszenia (…) Spotkaliśmy się w Ościsłowie i stanowczo sprzeciwiamy się dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych. Nigdy żaden przywódca, żadna ideologia nie może podważać człowieczeństwa i przysługujących człowiekowi niezbywalnych praw – nawiązując do etycznego przesłania Nowego Testamentu m.in. mówił burmistrz Glinojecka – Łukasz Kapczyński.

– Ostatnimi laty patriotyzm jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspakajaniu własnych potrzeb, gromadzeniu dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego, stała się wartością (…) Miejsce uczciwości zajęła nieuczciwość, prawdę zastąpiono kłamstwem i pomówieniem. Ofiarność i poświęcenie – chciwością i pazernością, miłość – nienawiścią. Natomiast z dziejowego doświadczenia Kościoła i narodu wiemy, że prawdziwym bogactwem jest stan ducha i umysłu ludzkiego, a nie grubość portfela – głosił podczas pięknej wieloznacznej homilii ks. kan. Janusz Rumiński. – Miłość uczy roztropności, umiarkowania w wymaganiach dla siebie. Uczy też wielkoduszności, gdy mamy myśleć o innych (…) Miłość do ojczyzny uczy też przebaczać innym, którzy może inaczej myślą, inaczej postępują. Miłość do ojczyzny sprawia, że jest we wszystkich jedność i wzajemny szacunek (…) Siostry i Bracia, odpowiedzcie zatem, dlaczego posiadając tak wspaniałych nauczycieli patriotyzmu - Sługę Bożego kardynała Wyszyńskiego i Świętego Jana Pawła II, na co dzień doświadczamy tak wielu braków, a czasami wręcz zaprzeczeń podstawowej sprawności w życiu społecznym, jaką jest miłość. Przecież Chrystus przez dzieło Odkupienia, uzdolnił nas do miłości. I zobowiązał do miłości nawet nieprzyjaciół. Dlaczego wciąż odradza się w nas egoizm, nieuporządkowana miłość do samego siebie, zaspokajana kosztem bliźniego. Często nawet za cenę jego zdrowia, cierpienia, a nawet i życia – silnie w trakcie kazania nawiązywał kapłan do wartości nowotestamentowych. – Polityka to zadanie dla ludzi wielkich duchem, wielkich intelektem, wielkich kulturą osobistą i wielkich charakterem. Zadaniom polityki są w stanie sprostać tylko ludzie wielkiej miłości do ojczyzny. A nie polityczni klauni. Z antykościelnymi kompleksami – przestrzegał ksiądz Janusz.

– Las Ościsłowski jest nazywany różnie. Lasem Pamięci, Małym Katyniem, Cmentarzem Leśnym. To jest miejsce tragiczne na mapie powiatu ciechanowskiego i o tym musimy pamiętać, i o tym pamiętamy. W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów tej rocznicy, powiat planuje szereg uroczystości i ważnych wydarzeń na terenie całego powiatu. Jednym z elementów tych uroczystości będzie „Urna Pamięci”, czy „Urna Historii” (…) Celem głównym jest zebranie w Urnie ziemi z miejsc uświęconych krwią z całego powiatu – zapowiadała podczas swego wystąpienia Starosta Ciechanowska – Joanna Potocka-Rak.

Na spotkaniu zwracały uwagę liczne mundury druhów OSP i harcerzy ZHP. W czarnych mucetach z żółtym obszyciem i herbem zakonu uczestniczyli członkowie niedawno erygowanej glinojeckiej Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, z komandorem Komandorii Płockiej na czele. Wśród przedstawicieli organizacji patriotycznych obecni byli m.in. reprezentanci Ruchu Narodowego z Ciechanowa i Przasnysza.

O uroczystym spotkaniu w Lesie Ościsłowskim, zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku oraz Sołectwo Ościsłowo – w majowym numerze PULSU.
 

 
(Karol Podgórny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%