Zamknij

Podsumowanie „Weekendu dla Ukrainy”

13:26, 29.03.2022 PO / ZUS Aktualizacja: 13:31, 29.03.2022
Skomentuj

W ostatni weekend ZUS przeprowadził ogromną akcję wsparcia dla uchodźców. Dzięki niej tylko w województwie mazowieckim eksperci pomogli Ukraińcom złożyć niemal 4200 wniosków o świadczenie 500 plus.

Eksperci ZUS czekali w swoich placówkach w większości miast w Polsce, a także na Stadionie Narodowym w Warszawie. Popularność przerosła oczekiwania organizatorów. Urzędnicy pomogli Ukraińcom wypełnić i wysłać prawie 4200 wniosków o świadczenie 500 plus. Założyli też uchodźcom ponad 2 tys. profili na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), bo nie wszyscy je posiadali, a są one niezbędne do otrzymania środków finansowych. Pracownicy ZUS odpowiedzieli też na tysiące pytań, w czym pomagali im tłumacze.

Pracownicy ZUS są wciąż dostępni dla uchodźców w placówkach Zakładu. Po „Weekendzie dla Ukrainy” ZUS ma także kilka dobrych rad dla osób, które w najbliższej przyszłości będą korzystać ze wsparcia urzędu. Należy pamiętać o tym, żeby najpierw wyrobić sobie PESEL i założyć konto w banku. Bez tego ZUS nie może przyjąć wniosku o 500 plus.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

ZUS uruchomił także specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres [email protected].

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

(PO / ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

K@tarzyn@K@tarzyn@

3 0

Nie ma nic przeciwko co do pomagania,. Jestem za i również bym postąpiła tak, by jak najwięcej pomóc tym ludziom, którzy stracili jednak wszystko na co pracowali przez całe życie. Postawmy się sami na ich miejscu i będziemy znać odpowiedź. Jednak...nie chcę, by mnie ktoś źle zrozumial, lecz... dlaczego dla Nas Rodaków nie było i nie ma takiej pomocy ze strony rządu, tylko wysysają z Nas co się da nic tak w zasadzie nie dając... Polak jeżeli i który jest w potrzebie to musi żebrać, biedować. Rząd mu nie pomoże, jedynie mu/im podatki podniesie i ustawy pozmienia itp., a to wszystko po to, by go jeszcze bardziej dobić, a sobie więcej przekrętem w kieszeń włożyć..., bo po co im taki chory lub stary, który na nich nie zarabia tylko kasę bierze. O emeryturach w nowym nowym nowym (i jeszcze może nowszym niedługo) ładzie się już nie będę wypowiadała... Z kąd Ci którzy ledwo wiązali koniec z końcem mają teraz znaleźć pieniądze na oplaty, nie mówiąc już z kąd mają znaleźć pieniądze na pierwsze potrzeby, by móc żyć, przetrwać. ... a im wciąż mało i mało, by napchać swoje kieszenie... Służba zdrowia...w zasadzie nie działa, bo jak masz problem to musisz czekać x czasu, bo...wiadomo. ech...załamać się można 00:22, 06.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%