Zamknij

Pomnik Trzmila i najpiękniejsze imiona roku

12:54, 22.07.2019 | IWO GAWLICA
REKLAMA
Skomentuj

Teraz otóż w grudniu 2019 przed samymi świętami, jak już anonsowały portale internetowe, oficjalnie rozstrzygnięto pierwszą edycję nowego Konkursu na Imiona Roku Ziemi Ciechanowskiej, zorganizowanego przez Kapitułę Generalną im. Księżnej Kunegundy.

W internetowym Konkursie udział wzięło 29.795 osób z terenu całego powiatu ciechanowskiego i gościnnie z miasta Przasnysz, które drogą mailową głosowały na poszczególne imiona, wraz uzasadnieniem. Absolutną większością wskazań, Imionami Roku na rok 2020 zostały: w kategorii kobiet – Joanna, w kategorii mężczyzn – Robert. W uzasadnieniach przede wszystkim podawano, że typowa Joanna jest przystojna, ma ujmujący uśmiech z akcentem ezoteryki i magiczne spojrzenie, które kusi. Zaś typowy Robert jest także przystojny oraz ma tajemniczy wyraz twarzy i spojrzenie mocno intrygujące. Na podstawie osobiście nam znanych Joann i Robertów, redakcja całkowicie utożsamia się wynikami Konkursu. Ach Joanno… Och Robercie... – chciałoby się z czułością w głosie nawiązać do werdyktu Internautów.

Na koniec roku nie można także nie wspomnieć o nowej ustawie z zakresu prawa prorodzinnego, która wchodzi w życie za kilka dni, czyli z dniem 1 stycznia 2020 roku. Chodzi o rozstrzygnięcie ustawowe w sprawie powszechnego unieważnienia z dniem 1 marca 2020 roku wszystkich wyroków rozwodowych małżonków, którzy w okresie minimum 5 lat od orzeczenia rozwodu, oboje nie zawarli nowych związków małżeńskich. Unieważnienie ich rozwodów ma na celu przywrócenie dotychczasowych małżeństw, gdyż wobec nie wejścia przez obojga małżonków w nowe związki, istnieje uzasadnione domniemanie, iż rozwiązanie małżeństwa było pochopne i niezasadne. Od ogólnej zasady przewidziano wyjątek – uprawniony organ odstąpi od stwierdzenia nieważności aktu rozwodowego w przypadku pozostawania jednego z byłych małżonków (lub obojga) w związku konkubenckim. Podstawą będzie poinformowanie organu do dnia 25 lutego 2020 roku, poprzez złożenie odpowiedniego formularza z danymi osobowymi wnioskodawcy (wnioskodawczyni) oraz jego/jej konkubentki (konkubenta), wraz z potwierdzonym notarialnie zgodnym oświadczeniem pary konkubenckiej.

Na przyszłość przepisy prawa przewidują cokwartalny przegląd stanu cywilnego osób objętych wyrokami rozwodowymi, wobec których w warunkach nabycia przesłanek ustawowych, ipso iure orzekane będą uchylenia orzeczeń rozwodowych, chyba że w terminie zawitym złożą formularze z danymi o uczestniczeniu w konkubinatach. Bez znaczenia dla przywrócenia małżeństwa będą  rozwody kościelne, jako nieprzewidziane w Konstytucji.

Sprawę na gorąco skomentowała Agata* (nazwisko do wiadomości redakcji), przypadkowo napotkana przez naszego redaktora w aptece przy Armii Krajowej: – To bardzo dobra wiadomość dla społeczeństwa. Jeżeli każdy z dwojga byłych małżonków nie zawarł przez pięć lat nowego małżeństwa ani nie założył konkubinatu, to znaczy, że oboje nie mogą o sobie zapomnieć i tęsknią do siebie, a rozwód był tragicznym nieporozumieniem. Może nie mogą się ośmielić, żeby do siebie wrócić, może ktoś ich podżega albo buntuje. A tak dzięki ustawie z mocy prawa małżonkowie odzyskają swoje niepotrzebnie utracone małżeństwa. I znowu będą mogli się kochać i wspierać we wszystkim – powiedziała z uśmiechem Pani Agata, która zaraz poszła do marketu po mięso na mielone kotlety z nadzieniem truskawkowo-czekoladowym po gumowsku (nazwa kotletów od pięknej wsi Gumowo na Pohuciu – przyp. red.).

Przewiduje się też zmiany w prawie podatkowym. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy z inicjatywy grupy posłów ruszyły prace nad wprowadzeniem szczególnej regulacji w stosunku do osób, które po ukończeniu 30. roku życia nie zawarły związku małżeńskiego. Osoby te wg projektu nowelizacji, mają być

objęte stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 29 procent, bez prawa do kwoty wolnej i odliczeń. Tu także będzie odstępstwo od ogólnych zasad w przypadku konkubentów, którzy uwiarygodnią w drodze proceduralnej pozostawanie w konkubinacie.

A poza tym u nas w mieście i powiecie wszystko OK. Powszechnie chwali się panią starostę i pana wicestarostę oraz pana prezydenta i panią wiceprezydent, a także starostę z Przasnysza, burmistrza z Glinojecka, panią wójt z

Regimina i sołtysa z Gumowa na Pohuciu oraz Gminną Orkiestrę Dętą Trzech Pokoleń z Opinogóry Górnej.

Są też echa decyzji o odbudowie Wieży Spadochronowej w Parku im. M. Konopnickiej. Z tego powodu tworzy się właśnie teraz nowa organizacja społeczna pod nazwą „Ciechanowsko-Przasnyskie Towarzystwo Skoków na  Spadochronie”, dzięki któremu nasza Wieża będzie również służyć młodzieży przasnyskiej.

Także nadeszła dobra wiadomość z Krubina. Zwieńczeniem modernizacji kąpieliska stała się budowa pomnika ulokowanego nad tonią od strony osiedla. Na dwumetrowym postumencie posadowiono rzeźbę trzmila o wysokości 3 metrów i pękatego na boki proporcjonalnie. Na cokole pojutrze umocowana zostanie tablica z inskrypcją: „Trzmilom Krubińskim – wdzięczne społeczeństwo ziemi ciechanowskiej”. Ostatnie roboty trwają, odsłonięcie rzeźby nastąpi tuż przed Nowym Rokiem. Jak się wstępnie dowiedzieliśmy okolicznościowe przemówienia mają wygłosić – przewodniczący komisji rewizyjnej izby gospodarczej oraz prezes TBS sp. z o.o.  w Ciechanowie. Przed pomnikiem zaciągnięta zostanie mundurowa Warta Honorowa, uroczystość uświetni udział Pocztów Sztandarowych i orkiestry dętej z Opinogóry Górnej. Również zaśpiewa Chór „Melodia” oraz wystąpią nasze poetki w strojach a propos, ze skrzydełkami trzmilowymi u ramion. W finale kwiaty pod pomnikiem złożą nowi parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, a także delegacje szkół i organizacji społecznych. Uroczystość ma transmitować na żywo jedna z telewizji ciechanowskich.

REKLAMA
(IWO GAWLICA)

Pochodzi z okresu powojennego. Pamięta wiele premier „Kabaretu Starszych Panów” i pierwszych wydań „Kabaretu Olgi Lipińskiej”. Podziwia dzisiejsze kabarety publiczne na ciechanowszczyźnie z licznym udziałem postaci kabaretowych z miasta i powiatu naszego. Poprawny politycznie – zwolennik The Beatles, YouToube, Wikipedii oraz Portalu PULSU CIECHANOWA.

Iwo Gawlica

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© pulsciechanowa.pl | Prawa zastrzeżone