Zamknij

Szkolą się z ratownictwa technicznego

10:00, 10.09.2020 5MBOT Aktualizacja: 23:44, 11.09.2020
Skomentuj 5MBOT 5MBOT

Wsparcie służb ratowniczych podczas masowych wypadków komunikacyjnych to jedno z zadań realizowanych w ramach szkoleń przeciwkryzysowych, które na trzy miesiące zostały włączone do programu szkolenia żołnierzy WOT. 


W ramach co miesięcznych szkoleń rotacyjnych żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, oprócz podtrzymywania zdolności bojowych szkolą się również w zakresie wsparcia innych służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Wspólne ćwiczenia z WOPR, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną czy Policją przygotowują żołnierzy do podejmowania działań na wypadek wystąpienia podtopień i powodzi, huraganów, pożarów wielkoobszarowych czy katastrof w ruchu lądowym.  Te ostatnie były tematem szkolenia, które zostało zorganizowane w kompanii saperów stacjonującej w ciechanowskich koszarach. 


W miniony weekend saperzy w ramach weekendowej „rotacji” mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym  przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa, OSP Gąsocin oraz specjalistów ratownictwa technicznego ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Celem zajęć było przygotowanie żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do podejmowania w sposób interwencyjny działań ratowniczych, osobom poszkodowanym w masowych  zdarzeniach drogowych czy kolejowych.  


- prowadzone przez nas zajęcia mają formę warsztatową, głównym tematem jest szeroko pojęte ratownictwo techniczne a dokładnie ratownictwo na drogach. Przerabiamy wszystkie punkty, które są logiką akcji ratownictwa na drogach. Mówimy o pojazdach na kołach, pojazdach na boku, pojazdach na dachu. Wszystko jest dostosowane do wyposażenia i umiejętności żołnierzy na tym etapie – mówi mł. bryg. Rafał Podlasiński, główny specjalista ds. wyszkolenia Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – takie umiejętności i taka wiedza, bez względu na mundur a nawet u osób cywilnych są jak najbardziej wskazane. Wspólnym mianownikiem każdych działań tego typu jest pomoc osobom poszkodowanym zarówno na drogach w komunikacji drogowej jak i kolejowej. W przypadku dużych zdarzeń o charakterze masowym, taka wiedza i umiejętności żołnierzy mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako wsparcie innych służb ratowniczych – dodaje. 


Podczas niedzielnego szkolenia żołnierze uczyli się m.in. podstaw stabilizacji pojazdów, podstaw zarządzania szkłem, zasad bezpieczeństwa z tym związanych, nadawania priorytetów ratowniczych oraz uzyskiwania dostępu do poszkodowanych przy rożnych konfiguracjach ułożenia pojazdu. Mieli również możliwość nauki obsługi specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w zakresie ratownictwa na drogach, tj. sprzętu burzącego, hydraulicznego oraz pneumatycznego. 


Strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa szkolili żołnierzy w zakresie udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych – uczymy postępowania przy wypadkach drogowych, jak skutecznie pomóc osobie poszkodowanej, jak bezpiecznie ewakuować ją z pojazdu przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz udzielić jej podstawowej pomocy medycznej – tłumaczy asp. Sławomir Skibiński z PSP Ciechanów


Zagadnienia związane z działaniami przeciwkryzysowymi będą obecne podczas szkoleń żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, do końca września. 
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy.


*****


Szczególne podziękowania składamy Panu Damianowi Podleckiemu, właścicielowi Stacji Demontażu Pojazdów „Szrocik” z Pęchcina, za udostępnienie terenu oraz pojazdów niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia.
 

(5MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%