Zamknij

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Glinojecku

09:00, 15.11.2019 Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku Aktualizacja: 12:21, 15.11.2019
Skomentuj Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku

Koncert patriotyczny, marsz ulicami Glinojecka oraz msza św. w intencji Ojczyzny - tak przebiegały w Glinojecku oficjalne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Moja Rodzina zainaugurował oficjalne obchody Święta Niepodległości. Występ rozpoczął się o godz. 15:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku. Bezpośrednio po występach w M-GOK, o godz. 16.00 uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Niepodległości. W tym roku marsz przeszedł ulicami:  Polną, Południową, Załęskiego, Zieloną Ścieżką i Wojska Polskiego. Warto przypomnieć, że Marsz Niepodległości w Glinojecku odbył się drugi raz.

            Przy cmentarzu parafialnym, uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Glinojecku Łukasza Kapczyńskiego. "Rok temu odbył się w Glinojecku pierwszy marsz niepodległości. Emocje, które mu towarzyszyły spowodowały, że również w tym roku postanowiliśmy go zorganizować. Niech staje się tradycją" - rozpoczął swoje przemówienie burmistrz. "(...)Historia jest dobrym nauczycielem i niezastąpionym źródłem, z którego musimy czerpać wiedzę o tym, jak nie zaprzepaszczać dorobku i szans na sukces. Pamiętajmy, że naród zjednoczony wygrywa, naród skłócony przegrywa. Mamy prawo do różnych poglądów politycznych. Możemy je swobodnie głosić. Możemy się spierać. Jest jednak coś, co musi być ponad tymi sporami – dobro Ojczyzny – polska racja stanu. Uczmy się pracować dla wolnej Ojczyzny. Państwo i jego struktury muszą szanować obywatela, a obywatel wyznawać szacunek dla demokratycznych instytucji państwowych i samorządowych. Pamiętajmy słowa papieża Polaka Świętego Jana Pawła II, że „wolność jest nam dana, ale i zadana. (...)”. - kontynuował burmistrz Glinojecka. "(...)Powstania dzisiaj jawią się nam jako obrazy historii. Powinniśmy je widzieć jako ofiarę i daninę krwi. Mieszkańcy miasta i gminy  Glinojeck walczyli i przelewali krew. Front różnych powstań często przechodził przez nasze miejscowości. Nasi dziadowie i pradziadowie ginęli pod Unieckiem, Sulerzyżem, Rydzewem czy Malużynem. Maso bohaterowie znani z imienia i nazwiska, jak ks. Krużmanowski czy pułkownik Wolski, ale również wielu bezimiennych, dla których wiecznym domem stał się grób w polu, lesie czy dole. Dlatego dzisiaj pomięci tych wszystkich złożymy kwiaty i znicze przy grobie nieznanego żołnierza.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!" - burmistrz zakończył przemówienie gromkim okrzykiem. Złożone zostały również kwiaty i zostały zapalone znicze na grobie nieznanego żołnierza na cmentarzu parafialnym. Obchody święta niepodległości w Glinojecku zwieńczyła msza św. w intencji ojczyzny, która została odprawiona o godz. 17:00 w Kościele Parafialnym w Glinojecku.

            Uroczystości zorganizowane zostały przez burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck, dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku oraz proboszcza Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Glinojecku.

 

Przemówienie Burmistrza

Szanowni Państwo, Polacy, Glinojecczanie, patrioci.

                W polską i glinojecką tradycję wpisuje się świętowanie 11 listopada. Święto Niepodległości, niezależności, wolności. Święto, które każdy stara się przeżyć w sposób właściwy tylko jemu. Rok temu odbył się w Glinojecku pierwszy marsz niepodległości. Emocje, które mu towarzyszyły spowodowały, że również w tym roku postanowiliśmy go zorganizować. Niech staje się tradycją.

                Historia jest dobrym nauczycielem i niezastąpionym źródłem, z którego musimy czerpać wiedzę o tym, jak nie zaprzepaszczać dorobku i szans na sukces. Pamiętajmy, że naród zjednoczony wygrywa, naród skłócony przegrywa. Mamy prawo do różnych poglądów politycznych. Możemy je swobodnie głosić. Możemy się spierać. Jest jednak coś, co musi być ponad tymi sporami – dobro Ojczyzny – polska racja stanu. Uczmy się pracować dla wolnej Ojczyzny. Państwo i jego struktury muszą szanować obywatela, a obywatel wyznawać szacunek dla demokratycznych instytucji państwowych i samorządowych. Pamiętajmy słowa papieża Polaka Świętego Jana Pawła II, że „wolność jest nam dana, ale i zadana”.

                Dzisiaj z całą mocą powtarzam te myśli, bowiem nie tylko w polityce jesteśmy jeszcze bardziej rozdarci, skłóceni, niezdolni do współpracy. Nie potrafimy zatruci jadem, który sami sobie zadaliśmy ustalić tego co dobre i wspólne. My ciągle Ci sami, odwróceni tyłem do ważnych spraw, zajęci domowymi wojnami w których już nie wiadomo kto, jak i kiedy je zaczął. Musimy wszyscy każdego dnia uczyć się demokracji. działać tak, aby łączyć. Ludzie są różni - mają różne charaktery, poglądy i ideały - jednak w sprawach najważniejszych powinniśmy wszyscy potrafić ze sobą rozmawiać i współpracować. Polacy najbliżsi zawsze byli wtedy, kiedy współdziałali. Traciliśmy zawsze na podziałach i wewnętrznych kłótniach...

Dlatego też, zamiast stawiać mury podziałów, budujemy mosty porozumienia.

                Wiem, że mogę liczyć na Wasz patriotyzm. musimy i możemy działać razem, zjednoczeni z myślą o Polsce, jako wspólnym naszym celu. Celu, który zbliż, łączy zwaśnionych, jednoczy podzielonych, Pracujemy dla niej, dla naszej Ojczyzny. Wszędzie, gdziekolwiek żyjemy. Dzisiaj z patriotyczną pieśnią na ustach, przy dźwiękach orkiestry, wspólnie, harcerze, grupy parafialne, samorządowcy, motocykliści, strażacy, jednostki strzeleckie, przedstawiciele przedsiębiorców i organizacji, mieszkańcy oddajemy hołd bohaterom. Dziękuje za ten przykład patriotyzmu. Dziękuję wszystkim za pomoc, współpracę i współorganizację tego przedsięwzięcia.

Powstania dzisiaj jawią się nam jako obrazy historii. Powinniśmy je widzieć jako ofiarę i daninę krwi. Mieszkańcy miasta i gminy  Glinojeck walczyli i przelewali krew. Front różnych powstań często przechodził przez nasze miejscowości. Nasi dziadowie i pradziadowie ginęli pod Unieckiem, Sulerzyżem, Rydzewem czy Malużynem. Maso bohaterowie znani z imienia i nazwiska, jak ks. Krużmanowski czy pułkownik Wolski, ale również wielu bezimiennych, dla których wiecznym domem stał się grób w polu, lesie czy dole. Dlatego dzisiaj pomięci tych wszystkich złożymy kwiaty i znicze przy grobie nieznanego żołnierza.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

(Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%