Zamknij

Spotkanie z cyklu "Z bibliotecznej półki"

10:28, 11.06.2019 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie Aktualizacja: 10:33, 11.06.2019
Skomentuj ciechanow.fotopolska.eu ciechanow.fotopolska.eu

Dnia 5 czerwca 2019  w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego odbyło się spotkanie z cyklu „Z bibliotecznej półki”. Tematem spotkania była Działalność społeczno-oświatowa Wandy Żebrowskiej-Kacprzakowej i Marcina Kacprzaka na ziemi ciechanowskiej.

Prezentację tematu przedstawiła pani Beata Krętkowska, która z zawodu  jest nauczycielką i pracuje w Zespole Szkół Nr 3 w Ciechanowie.
Z zamiłowania jest regionalistką i zajmuje się historią naszej ziemi ciechanowskiej. W szczególny sposób zainteresowała się postacią Wandy Żebrowskiej-Kacprzakowej, prekursorki nowoczesnego gospodarowania i idei krzewienia oświaty na wsi.

Wanda Żebrowska-Kacprzakowa swoją pracę oświatową rozpoczęła w roku 1910 jako nauczycielka-nowicjuszka w szkole gospodarczej dla dziewcząt wiejskich w Gołotczyźnie. Założycielką tej szkoły była Aleksandra Bąkowska. W 1912 pani Wanda rozpoczęła dalszą naukę na kursach rolniczych w Warszawie, które w późniejszym okresie przekształcono w Wyższą Szkołę Rolniczą (od 1918 roku SGGW). W roku 1921 Wanda Żebrowska została pierwszą kierowniczką Państwowej Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Gołotczyźnie. Od roku 1928 losy pani Wandy Żebrowskiej-Kacprzakowej (wyszła za mąż za lekarza Marcina Kacprzaka) związane są z Nużewkiem, gdzie małżonkowie zakupili ziemię i wybudowali dom. W Nużewku pani Wanda prowadziła wzorowe gospodarstwo rolno-ogrodnicze. Poza działalnością gospodarską państwo Kacprzakowie prowadzili również działalność oświatową i kulturalną. Z ich inicjatywy w roku 1935 powstał w Nużewku Dom Ludowy, który służył społeczności lokalnej jako centrum kultury dla okolicznych wsi. Odbywały się tam kursy szycia, gotowania, ale także pogadanki na temat higieny prowadzone przez doktora Marcina Kacprzaka oraz zwyczajne potańcówki. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne odebrały majątek właścicielom, który został im zwrócony
w roku 1956, jednak był bardzo zdewastowany. Państwo Kacprzakowie nie wrócili już do Nużewka, zamieszkali na stałe w Warszawie.

Całą, jakże ciekawą historię życia Wandy Żebrowskiej-Kacprzakowej, przedstawiła pani Beata Krętkowska w swojej książce Wanda Żebrowska-Kacprzakowa Pro Memoria i zaprezentowała na spotkaniu w Bibliotece. Zebrani mogli zapoznać się z innymi materiałami dotyczącymi życia i działalności państwa Kacprzaków dostępnymi w zbiorach Czytelni Regionalnej Powiatowej Biblioteki Publicznej. Spotkanie uświetniła obecność pani Zofii Kacprzak, bratanicy Marcina Kacprzaka, która podzieliła się z zebranymi wspomnieniami o swoim stryju. Głos zabrała również pani Maria Klonowska, przybliżając nam związki państwa Kacprzaków z Sokołówkiem. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

(Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%